Négy év alatt tíz merényletkísérlet
Tíz merényletet kíséreltek meg a 2001. szeptember 11-i amerikai terrortámadások óta London ellen – mondta a brit főváros polgármestere, aki szerint ugyanakkor jelenleg nincs magasan szervezett terrortevékenység Londonban.
FIGYELŐ
Tíz merényletet kíséreltek meg a 2001. szeptember 11-i amerikai terrortámadások óta London ellen – mondta a brit főváros polgármestere, aki szerint ugyanakkor jelenleg nincs magasan szervezett terrortevékenység Londonban. Ken Livingstone a BBC rádióban elhangzott évértékelésében azt mondta: az utóbbi négy esztendő tíz meghiúsított merényletkísérlete közül kettőt a július 7-i robbantássorozat óta próbáltak végrehajtani. Livingstone ezzel az adattal ellentmondásba került Sir Ian Blairrel, a Scotland Yard főparancsnokával, aki karácsony előtti, ugyancsak a BBC rádióban sugárzott év végi helyzetértékelésében azt mondta: a rendőrség a London ellen megkísérelt második, július 21-i merénylet óta is három újabb összeesküvést leplezett le. Július 7-én négy öngyilkos merénylő saját magával együtt 56 embert ölt meg három londoni metrószerelvényen és egy városi buszon, hátizsákba rejtett pokolgépek felrobbantásával. Két héttel később négy újabb merénylőjelölt ugyanilyen típusú robbantássorozatot kísérelt meg, az ő szerkezeteik azonban nem léptek működésbe. Livingstone szerint Londont nem fenyegeti átfogó nemzetközi konspiráció, a terrorveszélyt jórészt meglehetősen szervezetlen, kis létszámú csoportok testesítik meg. A londoni polgármester e véleménye ugyancsak enyhébb a Scotland Yard főparancsnokáénál. Sir Ian múlt heti BBC-nyilatkozatában azt mondta: „a terrorfenyegetés változatlanul valós, itt van velünk; vannak olyanok az Egyesült Királyságban, akik jelenleg is merényleteket terveznek és készítenek elő”. (m)
Japánban Kína népszerűtlen
Tokió. Több mint negyed százada nem állt olyan alacsonyan Kína ázsiója Japánban, mint most – ez olvasható ki egy frissen közzétett tokiói felmérésből. Az elmúlt évben növekedett a feszültség a két távol-keleti hatalom között. A Kína iránt rokonszenvet érző japánok aránya alig 32,5 százalék volt; ez 5 százalékos csökkenés a 2004-es adathoz képest is. A japán kormány 1978 óta évente készíttet felmérést a külkapcsolatok megítéléséről, és azóta még sohasem fordult elő, hogy ez az arány ilyen alacsony lett volna. Egy éve a megkérdezettek 58,2 százaléka volt rossz véleménnyel a tőle nyugatra fekvő szomszédról, ma már 63,4 százalékuk gondolkozik így. A kétoldalú kapcsolatok a megkérdezettek 71 százaléka szerint „nem jók” – ez 10 százalékos növekedést jelent. Valamivel jobban ítélik meg Dél-Koreát , de rosszabbul, mint tavaly. A japánok 51,1 százaléka tekinti „közel állónak” Szöult – ez 5,6 pontos csökkenés. Az Egyesült Államokat, Tokió szövetségesét a megkérdezettek csaknem háromnegyede pozitívan ítéli meg, 1,4 százalékkal többen vélekedtek így, mint egy éve. A felmérést október 6–16-án készítették 1500 fős reprezentatív minta megkérdezésével. (m)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.