FIGYELŐ

ROMÁNIAI SAJTÓ
A neheze még csak ezután következik – ezt a fő gondolatot fejtették ki a románia napilapok, kommentálva az Európai Parlament szerdai döntését, amellyel jóváhagyta, hogy Románia és Bulgária csatlakozzon az Európai Unióhoz, s hogy április 25-én aláírják a csatlakozási szerződéseket a két országgal.

ROMÁNIAI SAJTÓ

A neheze még csak ezután következik – ezt a fő gondolatot fejtették ki a románia napilapok, kommentálva az Európai Parlament szerdai döntését, amellyel jóváhagyta, hogy Románia és Bulgária csatlakozzon az Európai Unióhoz, s hogy április 25-én aláírják a csatlakozási szerződéseket a két országgal. Az eseményről szóló tudósításokban felhívják a figyelmet arra, hogy „rezgett a léc” Strasbourgban. A Ziua című független napilap tudósítója például emlékeztet arra: néppárti, liberális és zöld képviselők az utolsó pillanatban költségvetési problémákra hivatkozva megkísérelték őszre halasztatni a szavazást. A Moscovici-jelentés azonban a végén 497 igen szavazatot kapott. E látványos fordulat hátterében az állt, hogy az Európai Bizottság az utolsó pillanatban garanciákat adott az Európai Parlamentnek a költségvetési vonatkozásokat illetően (vagyis a képviselő-testület jóváhagyása nélkül ez ügyben sem születnek költségvetési döntések). Ez a megegyezés határozta meg a szavazás kimenetelét. Az Adevarul című független politikai napilap elsőoldalas kommentárjában azt fejtegeti, hogy a Romániával kapcsolatos vitát az európai honatyák ügyesen fordították a maguk javára. A cikk szerzője szerint azonban ebből adódik a probléma is, hogy ezúttal sokkal inkább politikai, semmint Románia valódi érdemein alapuló döntés született. Az erdélyi Krónika vezércikke megkérdőjelezi azokat a nyilatkozatokat, amelyek szerint a gyors csatlakozás valóban a romániai magyarság érdekében állna. A szerző, Gazda Árpád szerint majdnem annyi érvet lehet megfogalmazni a gyors csatlakozás ellen, mint amennyi mellette szól. „Bizonyosnak tűnik ugyanis, hogy a romániai magyar közösségi célok elérésében nem annyira az EU-tagság, mint inkább az EU-csatlakozás időszaka lehet a legtermékenyebb. Előrevetíthető, hogy az erdélyi magyarság hosszú időre azzal marad, amit a csatlakozásig sikerül elérnie” – állapítja meg a kommentátor, aki szerint Szlovákia példája azt bizonyítja: a magyar kérdés rendezése addig fontos a kormányzatoknak, amíg vesztenivalójuk van, ha ezt nem oldják meg.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?