<p>Az önkormányzati választások eredményei bebizonyították, az ország magyar lakossága helyi szinten sokkal konzervatívabb, mint országos szinten. Míg a nyár eleji parlamenti választások idején a magyarok többsége úgy gondolta, az MKP megérett a cserére, most ősszel úgy döntött, a HÍD még nem nőtt fel eléggé az önkormányzati munkához. Bár ez egy kicsit paradoxonnak tűnhet, az egésznek nagyon egyszerű a magyarázata.</p>
Fentről le? Lentről fel?
Azok a pártok, melyek aktív tömegbázissal, többszintű káderrendszerrel, erős regionális központokkal és kipróbált helyi szakemberekkel rendelkeznek, ezeket mind könnyedén fel tudják használni az önkormányzati választások során. Egy olyan pártnál, melyet egy nagyon szűk csoport hozott létre, majd a megalakulástól számított alig egy éven belül nem hogya parlamentbe, de a kormányba is bekerül, senki se csodálkozzon azon, hogy nem képes pár hónapon belül egy újabb választásra felkészülni. Mert valójában ez történt. A Híd szűkös vezetői és szakembergárdájából gyakorlatilag minden mozgatható ember valamilyen posztot kapott, ezért nagyon nehezen tudtak igazi, nehézsúlyú ellenfeleket kiállítani az MKP ellenében. Valószínűleg a pártban nem okoz, nem okozott akkora csalódást a hétvégi eredmény, ha csak a statisztikákat vesszük. Többségében azt lehetett látni, hogy ahol a Híd indította a régi, ex-MKP-s polgármestert, ott tudott győzni. Ámúj jelöltekkel majdnem sehol sem tudta megverni a régi MKP-s jelöltet. Közben volt néhány csúnya, talán elkerülhető bukta is, Somorja, Dunaszerdahely,Komárom eredményei lesújtóak. Mindegyik más-más okból, de bármelyik önmagában is nagyon ciki.
Ezzel szemben az MKP-nak sikerült kimásznia a gödörből, pedig már többen a földet hányták volna rá. Berényi Józseféknek mégsem volna szabad elbízniuk magukat, hiszen a szavazatokat nem a párt elmúlt féléves politikájáért kapták jutalmul. Az eredményt a szavazók konzervativizmusának, saját helyi jelöltjeik normális politizálásának, és a Híd korábban említett gyengeségének tulajdoníthatják. Az MKP országos vezetésének valóban azt kellene eldöntenie, képese helyi politikusait felhasználni a párt országos megerősítéséhez.
A Híd és az MKP az elmúlt két választás alapján egymás komplementerei. Az elkövetkező három és fél év pedig arról szól majd, hogy a fentről lefelé, vagy a lentről felfelé való politikai építkezés lesz-e sikeresebb. Míg az egyik párt parlamenti és kormánytényező, a másik mögött az erősebb önkormányzati háttér és a teljes magyar kormány áll.
Csak a nagy harc közepette vegyék észre az urak, hogy a lakosság nem csak rájuk kíváncsi, mert ez most több „magyar bástyában” is kiderült. (Nagy András)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.