Fenntartható földgáz, fenntartható atom?

TASR/AP-felvétel

Fontos döntés született Brüsszelben, amely hosszú távon komoly hatással lehet az európai energetika jövőjére. Február elején az Európai Bizottság komoly tárgyalások és egyeztetések után bejelentette, hogy az uniós klímacélok elérése érdekében az atomenergia és a földgáz bizonyos formáit is a fenntartható energiaforrások közé sorolja.

Valahol sejteni lehetett, hogy ez a döntés fog születni, de nem lehetett biztosra venni, mert e két energiaforrásnak a megítélése megosztja az Európai Unió tagállamait. Még az Európai Bizottságban sem volt meg az egység, három uniós biztos a döntés ellen szavazott.

Az uniós zsargonban taxonómiai kiegészítőként ismert dokumentum egyébként nagyon fontos, mert útmutatóként szolgál a befektetőknek abban, hogy melyik energiaforrásoknak van jövője. Az EU komoly klímacélokat tűzött ki, ezek közül a legfontosabb, hogy az unió 2050-ig klímasemlegessé váljon. Ehhez az európai gazdaság számos területét érintő változásokra van szükség, és ezek finanszírozása hatalmas befektetéseket igényel az elkövetkező évtizedekben. A taxonómia fő célja, hogy a magánberuházókat a klímasemlegesség eléréséhez szükséges tevékenységek felé irányítsa. Kissé leegyszerűsítve: azoknak az energiaforrásoknak nincs igazán jövője, amelyek nem kerültek fel az Európai Bizottság listájára.

Nyilvánvaló, hogy a fenntartható energiaforrások ma még nincsenek azon a szinten, hogy önmagukban bebiztosítsák az EU energiaszükségleteit. Mivel a szén már nem jöhet számításba, a stabil átmenethez biztosan szükség lesz a földgázra és az atomenergiára. Világos, hogy mindkét energiaforrásnak megvannak a maga hátrányai, de nélkülük jelenleg megoldhatatlan a stabil energiatermelés Európában. A szén-dioxid-kibocsátás szempontjából a földgáz jelent nagyobb gondot, hiszen éppen azok közé a fosszilis energiaforrások közé tartozik, amelyektől szabadulni szeretnénk. Ezek közül azonban éppen a földgáznak van a legalacsonyabb szén-dioxid-kibocsátása, ezért átmenetileg tolerálni lehetne a felhasználását. Az atomreaktorok ugyan szén-dioxid-mentes energiát termelnek, de építésük drága, és a kiégett radioaktív fűtőtestek feldolgozása és tárolása sincs igazán megoldva. Ráadásul fennáll a veszélye a műszaki baleseteknek, mint az Fukusimában megtörtént.

Az uniós tagországok hozzáállása nagymértékben különbözik e két energiaforráshoz, ezért a taxonómia is megosztotta őket. Spanyolország és Portugália is elégedetlen a földgáz és az atomenergia bevonása miatt, Ausztria és Luxemburg pedig egyenesen jogi úton támadná meg a bizottság döntését. Bonyolult helyzetben van Németország, amelynek nagyon is szüksége van a földgázra, de mivel a német Zöldek a kormánykoalíció tagjai, a kormány kritikusan nyilatkozott a taxonómiáról. Franciaország viszont hagyományosan az atomenergiát támogatta, Emanuel Macron éppen a napokban jelentette be hat új modern atomreaktor építését.

Szlovákia számára mindenképpen pozitívum a földgáz és az atomenergia átmeneti zöld forrásként való besorolása, hiszen jelenleg e két energiaforrás adja az ország villamosenergia-termelésének mintegy 75 százalékát.

A meccs azért még nincs teljesen lefutva. Ahhoz, hogy a taxonómia életbe lépjen, az elkövetkező hónapokban szükség lesz a tagállamok és az Európai Parlament beleegyezésére is. Ahhoz viszont, hogy az Európai Bizottság javaslata elbukjon, legalább 20 tagállam ellenállására lenne szükség, vagy az Európai Parlamentben történő elutasítására. Ez a jelenlegi erőviszonyok mellett nem valószínű, ugyanis a többség érzi, hogy a földgáz és az atomenergia jelenleg az a szükséges rossz, mely nélkül a klímasemlegességet szinte lehetetlen elérni – anélkül, hogy nehéz helyzetbe kerüljön az európai gazdaság.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?