Felszálló liftbe léptünk

Izgalmasan kezdődött és nem kevésbé eseménydúsan búcsúzik az év – legalábbis ami a hazai gazdaságot illeti. Januárban például hozzá kellett szoknunk az egységes, ám annál magasabb forgalmi adóhoz, a december pedig már a maholnap rajtoló nyugdíjreform jegyében telt.

Izgalmasan kezdődött és nem kevésbé eseménydúsan búcsúzik az év – legalábbis ami a hazai gazdaságot illeti. Januárban például hozzá kellett szoknunk az egységes, ám annál magasabb forgalmi adóhoz, a december pedig már a maholnap rajtoló nyugdíjreform jegyében telt. Ha a végrehajtott gazdasági reformokon végigtekintünk, akkor kiderül, a hoszszú sorból gyakorlatilag már csak az oktatásügy finanszírozásának új alapokra helyezése hiányzik.

Végre elmondható, a sokszor fájdalmas változások idén meghozták gyümölcsüket, és jövőre még inkább érezhetjük azok jótékony hatását. A közgazdászok szívét máris megdobogtatták a Szlovákia által idén produkált makrogazdasági mutatók. Nem véletlenül, hiszen a gazdaság teljesítőképessége egy év leforgása alatt több mint 5 százalékkal nőtt, a foglalkoztatottsági mutatók szintén javultak, az állami költségvetés hiányát nem léptük túl, és a pénzromlás üteme is fékeződött. Ha e számokat egy jelentésben olvassuk, miközben képletesen vállunkon érezzük a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap biztató simogatását, akkor rögvest feltesszük a kérdést: vajon mindez mikor érződik a fizetések növekedésében?

Míg tavaly a nemzetgazdaságban alkalmazottak átlagfizetése 14 360 korona volt, addig az idei harmadik negyedév végén már 15 100 koronát tett ki. S ami még a 9 százalékos bérfejlesztésnél is fontosabb, a növekedés végre tartósan megelőzte az infláció ütemét, azaz reálbér-növekedést könyvelhettek el a nemzetgazdaságban alkalmazottak. Erre bizony már régen nem volt példa, ráadásul a trend tartósnak ígérkezik. Csupán az a bökkenő, hogy a munkaviszonyban lévők mintegy kétharmada nem éri el a semmilyen európai uniós összehasonlításban sem magasnak számító átlagbért. Az ágazati különbségek mellett a területiek is jelentősek: míg a Pozsonyi kerületben 20 200, addig az Eperjesiben csupán 11 800 korona az átlag. Az is igaz, hogy sokan még kisebb fizetést is elfogadnának, csak legyen munkájuk. E téren szintén pozitív változás észlelhető, a gazdasági tárca gyakorlatilag hetente ad hírt egy újabb külföldi beruházó érkezéséről. Az idei beruházási hullám eredményeként alig három év leforgása alatt közel 14 ezer új munkahely születik. Örvendetes tény, hogy a külföldi társaságok már nemcsak Pozsonyt és környékét, hanem a közép- és kelet-szlovákiai régiót is célba veszik.

Végezetül említsük meg a korona megállíthatatlannak tűnő erősödését. Szlovákia önállósága óta még sohasem volt ilyen olcsó az amerikai dollár mint most, emellett az euró is tartósan 40 korona alá süllyedt. Jövőre további erősödéssel számolhatunk, ami az importtermékek és a külföldi utak olcsóbbodásában nyilvánulhat meg. Lehet, hogy túl optimistára sikeredett az év végi visszatekintés. Azonban ha a búcsúzó évben tapasztalt gazdasági fellendülés még néhány évig nem fullad ki, akkor végre összhangba kerülnek az országosan mért jó mutatók a polgárok emelkedő életszínvonalával, ami tárgytalanná teszi a szokványos fanyalgást.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?