Félreértett műalkotás

<p>A héten bejárta a világsajtót a hír, mely szerint megszüntették az eljárást az ellen a 90 éves német nő ellen, aki kitöltött egy keresztrejtvénynek látszó műalkotást egy nürnbergi múzeumban.</p>

Az ügyészségi szóvivő szerint „illő alapossággal” vizsgálták ki az esetet, és megállapították, hogy a látogató nem okozott maradandó kárt, mivel a golyóstollal beírt szavakat a restaurátorok könnyen el tudták távolítani.

A keresztrejtvény részét képezte Arthur Köpcke egyik képének. A néni pedig szó szerint vette a rejtvény fölötti, „Insert Words” (Írjon be szavakat) feliratot.

Nyilván mindenütt – nálunk is – a kis színes hírek közé került ez a sztori. Pedig érdemes mélyebbre ásni. Először is nézzük, ki ez az Arthur Köpcke. Nos, egy fluxusművész, az irányzat pedig a dadaizmus folytatása. „Rokon az akcióművészettel és a happeninggel, célja a művészeti élet és a hétköznapi élet, valamint a művész és a befogadó közti szakadék áthidalása” – áll a lexikonban. Mi más volt ez a keresztrejtvényfejtés, mint ama szakadék magabiztos átugrása?! A befogadó abszolút közel került a művészhez. Minden alkotó erre vágyik, az is, aki tagadja. Arthur Köpckét sajnos már nem tudjuk megkérdezni, mert 1977-ben elhunyt, azaz nem érhette meg az eset révén ölébe hullott világhírt. Egyébként ez volt az egyik utolsó műve. Nemzetközi viszonylatban a fluxusművészet közepesen ismert képviselője, bár a New York-i MOMA-ban is látható egy műve. Egy fekete-fehér képeslap, amelyből alig látszik valami, mert Köpcke ceruzával ráírta, hogyan sodorjunk belőle cigarettát. Még jó, hogy eddig egy látogató sem vette szó szerint az utasítást. A Nürnbergben kiállított alkotásnak tényleg csak díszítőeleme a keresztrejtvény, ám a kockák pont akkorák, mint egy normál újságban, mégpedig azért, mert a művész egy normál újságból vágta ki az ábrát.

De foglalkozzunk inkább a rongálóval. Előrebocsátom, hogy én is szeretnék 90 évesen bajba kerülni egy múzeumban, azt se bánnám, ha bilincsben vezetnének el onnan. Két eset lehetséges. Egy: a néni otthonosan mozog a modern művészet terepén, egy csomó interaktív művet látott már. Mert bizony sok van, mi annak számít: a látogatók lábnyomai a homokban, az általuk meggyújtott mécsesek, letépett szalagok, megjelenített árnyékok, sőt pont ma este Pozsonyban a szívverésük is látható lesz a vár falán, speciális szenzoroknak köszönhetően. Kettő: ez a néni egész életében engedelmeskedett. Minden felszólításnak eleget tett, minden feliratot komolyan vett, minden vezényszóra reagált, így sikerült túlélnie a vészterhes múlt századot. És mert nyilván szeret keresztrejtvényt fejteni, úgy érezte, az „Írjon be szavakat” üzenet neki szól. Félreértett egy műalkotást. Ez pedig tényleg nem lehet főbenjáró bűn.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?