<p>Az Evka-ügy, amely a külügyminisztérium túlárazott és fölösleges akcióira mutat rá az EU-s elnökség kapcsán, nem lenne semmitől sem érdekes, s a hazai közpénzelfolyások univerzumában a pár tízezer eurós tételeivel talán nem is érte volna el az ingerküszöbünket, ha nem ilyen módon szerzünk róla tudomást.</p>
Fedőneve Evka
Zuzana Hlávková, a minisztérium lelkes fiatal (volt) alkalmazottja túlságosan idealista (naiv – ki-ki válassza ki a neki megfelelőt) volt ahhoz, hogy az általa tapasztalt gyanús költségnövekedést egy legyintéssel elintézze. Ehelyett értesítette a feletteseit, egészen a miniszterig elment. Tudjuk, milyen eredménnyel. Ezután távozott a minisztériumból, s a nyilvánosság elé tárta az ügyet.
Igen, közbe lehet vetni, hogy semmi sincs a kezében, amivel bizonyítani tudná az állításait. Egyetlen számla, dokumentum, semmi. Bármelyik ügyesebb jogász egy kézlegyintéssel lesöpri az asztalról az érveit. Hlávková egy valamiben erős. Tisztán csak egy ideál vezérli. Nincs mögötte politikai, anyagi vagy egyéb érdek, csupán a jó szándék, s az abbéli hit, hogy a dolgoknak nem így kellene működniük. S ettől erős. Látják ezt a politikusok is, nemhiába rohant ki tegnap Fico olyan vehemensen a témát faggató újságírókra, nemzetellenes prostiknak nevezve őket.
Az Evka-ügy egyebek mellett arra is rámutat, mekkora hatalom van a kezében a minisztériumi dolgozóknak, akik nap mint nap találkozhatnak hasonló esetekkel. A korrupció, a közpénzek lenyúlása nem légüres térben történik. A gyanús közbeszerzéseknek, barátoknak kiosztott megrendeléseknek hivatalnokok tucatjain kell átmenniük ahhoz, hogy formálisan rendben legyenek. Akik természetesen pontosan tudják, miről van szó, csak úgy gondolják, ez máshogy nem is működhet (mert mindig így ment), vagy azt hiszik, ha akarnának sem tudnának mit kezdeni vele. De mi lenne, ha a minisztériumi referensek egyszeriben fellázadnának, és elkezdenének „vallani”? Biztosra vehető, hogy rengeteg „tuti biznisz” semmisülne meg, s a politikusoknak sokkal nehezebb dolguk lenne, hogy kielégítsék a kliensek étvágyát. Ezzel nyilvánvalóan tisztában vannak Ficóék is, ezért most olyan választ kell adniuk az Evka-ügyre, ami jó előre elveszi a kedvét az ügybuzgó hivatalnokoknak a hősködéstől.
Igaz, hogy Szlovákiának van egy törvénye, amely a korrupció bejelentőit védi, ez azonban csak akkor lesz hatékony, ha az ország vezetői egyértelmű jelzéseket küldenek abba az irányba, hogy a bejelentők oldalán áll.
Az Evka-ügy eddigi alakulása nem ezt támasztja alá.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.