Ezerarcú populizmus

<p>Múlt csütörtökön eldőlt, hogy Donald Trump lesz az egyedüli republikánus elnökjelölt. A média egy emberként szisszent fel, hogy egy minden tekintetben alkalmatlan bohóc kerülhet az Egyesült Államok elnöki székébe, továbbá, hogy az idiotizmus és a féktelen populizmus a legfelsőbb szinteken is teret nyert.&nbsp;</p>

Ugyanaznap Barack Obama, az Egyesült Államok elnöke és felesége a kamerák előtt ropta a táncot két birodalmi rohamosztagossal és egy csipogó robottal a Csillagok háborújából. 

A populizmus egyfajta kivédhetetlen vádként szolgál a mai médiában, ezzel a jelzővel illetjük azokat, akik a szakmaiság látszatát is mellőzve minél szélesebb réteget szeretnének a mondanivalójukkal megszólítani. A politikusra aggatott populista jelző ma egyértelműen negatív kicsengésű, azt jelzi, hogy nem érti a dolgát, ezt ellensúlyozandó bármilyen módszerrel igyekszik szimpátiát kelteni. Nálunk kijutott ebből Robert Ficónak, Igor Matovičnak, vagy Boris Kollárnak, jobbára mentesült ez alól a két Dzurinda-kormány, illetve a jobboldali ellenzék.

Eközben az újvonalas politikában a populizmus vádja egész egyszerűen értelmezhetetlen: aki jól csinálja a dolgát és tömegeket tud megszólítani, az legalább annyira köszönheti a népszerűségét az egyértelműen populista húzásoknak, mint a szakmai érveknek. Ennek szlovákiai mestere Andrej Kiska államfő, aki minden hónapban szétosztja elnöki fizetését, továbbá az elsők között videózta le és tette fel a szociális hálókra, amint egy vödör jeges vizet zúdít magára (tegyük hozzá, jótékonykodás céljából). De nem ő az egyetlen. A teljesség igénye nélkül: Bugár Béla rendszeresen fotózza magát, amint metszi a szőlőt, vagy a háziállataival foglalkozik, Richard Sulík egy korábbi kampány során szuperhősjelmezben pózolt, Alojz Hlina a trágyakiborítás hagyományát ápolja. Ehhez képest Robert Fico populizmusa a nőnapi virágokkal és a kamerák előtt bemutatott fekvőtámaszokkal egyenesen avítt és régimódi. 

A módszerekben már rég nincs különbség a pártok között, szakmaisággal nem lehet választókat nyerni – nem véletlen, hogy a legunalmasabb, láthatatlan, de kétségkívül hagyományos politikai párt, a KDH kipottyant a parlamentből. 

Mindez egyáltalán nem azt jelenti, hogy nincs különbség jó és rossz politikus között, de a populizmus vádját lassan ideje elfelejteni olyan közegben, ahol egy vicces videó többet ér három óriásplakát-kampánynál. A legújabb választóvonal nem a populisták és a szakpolitikusok között húzódik, hanem a hitelesnek ható, valamint a hiteles személyiségek között. Elég baj, hogy egy-egy vicces videó vagy megnyilvánulás éppen ezt a különbséget tudja elfedni. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?