(Kotrha)
Mit tud kezdeni a politika az inflációval?
Senki sem tud annyit adni, amennyit a politikusok ígérni. A régi igazság most is érvényes.
2015-ben az ellenzéki OĽaNO, illetve Igor Matovič azzal állt elő, hogy a kormány azonnal csökkentse az élelmiszerek áfáját 20-ról 10 százalékra. Hogy közelítsünk a nyugati életszínvonalhoz. Emellett az emberek több élelmiszert vásárolnának, nem járnának a határon túlra bevásárlóturizmusra, több hazai fogyna… stb., stb., magyarázta. Persze a Fico-kormány az adóbevételek kiesése miatt akkor nem csökkentette az áfát. Csak négy évvel később, populista fogásként, az élelmiszerek nagyon szűk körénél.
Persze Matovičék áfacsökkentő kedve a kormányra kerüléssel hirtelen lelohadt. Azóta nem is került szóba, és már nem zavarja őket, hogy a jelenlegi 20 százalékos áfát immár 11 éve fogadták el – ideiglenes jelleggel.
Emellett már harmadik éve nyakunkon ül a járvány, most meg már a kilenc éve nem látott mértékű infláció is. De a Heger-kormány most nem tartja jó ötletnek az áfacsökkentést. Valóban, megígérni bármit meg lehet a választónak.
Sok ország, környékbeli is, eközben áfacsökkentésre szánta magát, jóllehet, legtöbbjük csak ideiglenes intézkedésként. Erre itt is lenne lehetőség, de Igor Matovič pénzügyminiszter mindjárt a rá jellemző „valamit valamiért” módszerrel rukkolt elő. Belemenne például, hogy a gasztroszektorban ideiglenesen 10 százalékos áfa legyen, de minden étkezde kínáljon gyerekmenüt is, ökomenüt, meg adjon egy kancsó vizet a vendégnek. És meg kell adóztatni a borravalót.
A többi V4-es országban sem mérik szűkmarkúan a populista ígéreteket a politikusok, ráadásul néhányat át is ültettek a gyakorlatba. A távozó Babiš-kormány Csehországban a választás előtt két hónapra 0 százalékos áfát vezetett be a gázra és a villanyra. Az új kormányfő, Petr Fiala elutasítja az intézkedés meghosszabbítását. Magyarországon Orbán Viktor kormánya az áprilisi választás előtt hatósági árat vezetett be hat alapélelmiszernél, és megszabta az üzemanyag és az energia maximális árát. A lengyelek fél évre csökkentették az üzemanyag és az energia áfáját, és egyes élelmiszereknél nullás áfát vezettek be.
Persze, a politikusok mindig versengeni fognak abban, hogy elhitessék, jobbak, mint a másik, ellenben pont olyanok, mint az egyszerű választó, és így keressék a kegyeiket. Az igazság azonban az, hogy az így bevezetett intézkedések még veszélyesebbek lehetnek, mint az infláció. Például ha felesleges regulációkkal terhelik a gazdaságot, a mértéktelen, populista pénzszórásról nem is beszélve.
A másik oldalon a szlovák kormány meg egyelőre csak legyint a drágulásra. Hasznos, átgondolt reformokat elképzelés szintjén sem látni, így maradnak az üres ígéretek és a drága populizmus.
Zuzana Kullová
A szerző a Trend kommentátora
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.