<p>Novemberben világ körüli turnéra indul zenésztársaival Ronnie James Dio. A produkciót jegyző Eyellusion cég lazán képes áthidalni azt a hátráltató körülményt, hogy az amerikai heavy metal-énekes 2010-ben elhunyt. Dio ugyanis hologramként turnézik.</p>
Ez itt a jövő!
Nem ez az első ilyen vállalkozás, és úgy tűnik, a rajongók imádják a feltámadás eme bizarr, 21. századi verzióját. Tupac Shakur, az 1996-ban elhunyt rapsztár a műfaj úttörője. Őt 2012-ben varázsolta a Coachella fesztivál színpadára három dimenzióban egy másik cég, a Hologram USA. A zenekar élőben játszott, Tupac pedig velük rappelt. Egy régi koncertfelvételét használták fel az attrakcióhoz, amely állítólag olyan életszerű volt, hogy alig lehetett észrevenni a digitális trükköt. A közönség őrjöngött, a kritikusok nagy része úgyszintén, bár egészen más okból.
A „feltámadás” után elindultak a találgatások, hogy vajon ki lesz a következő halott előadó, akit ily módon raknak színpadra. A Michael Jacksonra tippelők nyertek. A 2014-es Billboard zenei díjátadón őt keltették életre. A Jacko-hologram a Slave To The Rhythm című dalt adta elő, együtt mozogva az élő táncosokkal. Ezen a négyperces „jelenésen” fél évig dolgozott egy animátorcsapat.
Úgy látszik, felnövőben van egy nemzedék, amely ugyanolyan jól érzi magát a virtuális világban, mint a valóságban. Ezért meglehet, hogy az elkövetkező évek valóságát látjuk megszületni. A szaklapokban merész víziók egész sora látott napvilágot, például az, hogy a jövőben már nem feltétlenül kell „fizikailag” turnéznia egy-egy sztárnak, hiszen ezt a trükköt élő emberekkel is meg lehet csinálni. Sőt, egyszerre több helyen is „felléphetnek” egy időben. Legfeljebb a jegy olcsóbb lesz a hologramkoncerten, mint az élő fellépéseken.
A Nobel-díjas Gábor Dénes, a hologram feltalálója stockholmi köszönőbeszédében a holográfia határtalan lehetőségeire hívta fel a figyelmet. Nyilván álmában sem gondolta volna 1971-ben, hogy találmányát alig 40 évvel később halott popsztárok feltámasztására használják.
Más ilyen nagyvállalkozást ugyan nem ismerek, de e nélkül is kijelenthetem, hogy a hologramfejlesztő cégek száma 2012 óta megduplázódott (Hologram USA, Eyellusion). Azaz már dúl a konkurenciaharc, nem tétlenkedhetnek, folyamatosan tökéletesíteniük kell a módszert, ha sikert akarnak elérni. Az eredeti hanganyagról manapság gyerekjáték leválasztani az éneksávot, a zenészeknek sem okoz gondot élőben kísérni a halott sztárt, ha előtte jól begyakorolják a mutatványt.
Dio hologramja a tavalyi németországi Wacken Open Air fesztiválon debütált – a metállegenda egyetlen dalt adott elő, teszt jelleggel. A kísérlet sikerült, a nézők szétverték volna a házat, ha nem szabadtéri koncert lett volna. Az énekes özvegye nagy örömmel adta beleegyezését a projekthez, sőt, ahol tud, segít – például a reklámozásban. Aki életében nem látta Diót a színpadon (hozzánk sosem jutott el), november 30-án repülhet Helsinkibe. Közelebbi helyszínt egyelőre nem hoztak nyilvánosságra, a produkció decemberben már Dél-Amerikát készül letarolni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.