Waterloo 190. évfordulójának napján Nagy-Britannia ismét vereséget mért Franciaországra. A szombati helyszín újra Belgium volt, azzal a különbséggel, hogy Brüsszel nem a fegyverek, hanem a szavak csatájától volt hangos.
Euroszklerózis fenyeget
Ezek voltak a közvetlen fejlemények, most lássuk a mélyebben húzódó mozgatórugókat. Dean Acheson, az USA külügyminisztere mondta az 1950-es évek első felében: „Nagy-Britannia elveszített egy birodalmat, de még nem talált szerepet.” Ez az állítás egyre inkább igaz Franciaországra is. Az impériumát véres háborúkban sorra elvesztő Párizs azonban „nagyság és glória” nélkül nem tud létezni, ezért kitalálta, hogy az egyesült Európa vezetőjeként bontakoztatja ki küldetéstudatát. E stratégia keretében az Európai Uniót és annak jogelődjét gyakorlatilag a saját képére formálta. A közösségi költségvetés 40 százalékát kitevő agrártámogatást, valamint a különböző fejlesztési segélyeket kiegyenlítésként találták ki Franciaország és (egykori) gyarmatai számára. E szabályozással lerakták a németek nettó befizetői pozíciójának alapkövetét – olvasható Az unió árnyéka c. könyvben. Ez olyannyira igaz, hogy Franciaország az általa ravaszul szőtt támogatási rendszerek hálója révén máig sokkal több pénzt kapott Németországtól, mint az I. világháború utáni óriási hadisarc útján. A franciák emellett az európai szociális politikával azt a célt követték, hogy saját munkaerő-piaci szabályozásuknak szövetét kiterjesszék a többi tagállamra is, visszafogva ezzel a többiek versenyképességét. A most Londonra ujjal mutogató Párizs, ha akadályoztatva érzi tervei keresztülvitelét, alattomos húzásokhoz folyamodik: 1965-ben például fél évig megbénította az Európai Bizottság működését (az üres szék politikája), napjainkban pedig a szolgáltatások piacának liberalizálását a képzeletbeli lengyel vízvezeték-szerelő rémképének felvillantásával torpedózta meg.
Nagy-Britannia a kiégett, lendületét vesztett Európai Uniót a versenyképesség növelésére, az innovációra szeretné sarkallni, ehelyett Franciaország az eltűnőben lévő falusi társadalom mítoszát kergetve nem engedi lefaragni az agrárdotációkat. A franciáknak a német márkától való félelme miatt bevezetett euró lefékezte az unió gazdasági növekedését. A globalizáció egyre komolyabb kihívások elé állítja a 25-ök szervezetét, miközben a hanyatló erejű Párizs nem képes válaszolni az új körülményekre. Franciaország tehát egyre kevésbé találja helyét, szerepét az új helyzetben, zavara a gall kézírást hordozó uniós alkotmány leszavazásában is megmutatkozott. Útelágazáshoz ért hát az EU, s ha a szervezet nem lép sürgősen a kilábaláshoz vezető ösvényre, akkor a 80-as évek eleje után ismét beköszönthet az euroszklerózis korszaka.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.