Európai szélsőjobb – valós veszély?

<p>Az európai választások egyik legfontosabb és legtöbbet ragozott mozzanata a szélsőjobboldal előretörése volt, amelynek pártjai a nyolcadik európai parlamentben 80 képviselőt tudhatnak magukénak az eddigi 64 helyett.</p>

Bár a radikalizmus előretörése mindig aggodalomra ad okot, három olyan tendencia is van, amelyek miatt talán kevésbé nyugtalanító ez az eredmény. Az első az, hogy bár az emelkedés jelentős, a radikális képviselők abszolút száma még mindig alacsony. A mostani állományuk a teljes, 751 fős parlament 10,6 százalékát teszi ki, ami nem kevés, de nem is döntően sok. Ráadásul a szélsőjobbos képviselők nem is egy frakciót alkotnak majd: ha minden igaz, akkor az angol UKIP és a francia Nemzeti Front vezetésével is alakul egy-egy parlamenti csoport, további körülbelül 8 képviselő független marad. Ez jelentősen akadályozhatja a szélsőjobb érdekérvényesítését a parlamentben, ráadásul kihozhatja a nagyon is létező különbségeket az elsősorban euroszkeptikus pártok (mint a UKIP) és az elsősorban nacionalista pártok (mint a Nemzeti Front) között.

A második tendencia az egyébként minden más szempontból gyötrelmesen alacsony részvétel. Ugyan ez elsősorban Közép-Európára volt jellemző, de a számok nyugaton sem voltak igazán magasak. Az alacsonyabb részvétel azoknak az erőknek kedvez, amelyek fanatizáltabb szavazókkal rendelkeznek, és ennek mintapéldái a radikális jobb pártjai. Ráadásul az alacsony részvételi arányok mellett nagyon kis mennyiségű szavazat is elég volt a mandátumszerzéshez.

A harmadik tendencia pedig az, hogy a radikális jobboldal pártjai valós társadalmi igényeket elégítenek ki. Egy demokráciában mindig jobb, ha a létező állampolgári nézetek bekerülnek a politikai körforgásba, mert akkor vitathatóvá válnak, nem maradnak kimondatlan, elnyomottnak érzett igazságok. (Ennek alternatívája a karantén, de ma már gyakorlatilag csak Németországban működik.) Ha a szélsőjobboldali pártok nem lennének bent az Európai Parlamentben, az még nagyobb problémát jelentene. A feladat nem a radikális pártok politikából való kiszorítása, hanem szavazói bázisuk megszólítása, meggyőzése.

Összességében úgy gondolom, a szélsőjobb még a mai, megerősödött formájában sem jelent igazi veszélyt a közös európai politika jövőjére. Az erősödés azonban intő jel, hogy az elmúlt évek politikai irányvonala nem fogta ki a szelet a radikálisok vitorlájából, hanem inkább tovább duzzasztotta. A legnagyobb kérdés talán az, hogy a mérsékelt jobboldal pártjai mennyire idomulnak majd ehhez az új kihíváshoz, és mennyire veszik át a szélsőjobb sikeresnek tűnő beszédtémáit és kifejezéseit. Az ugyanis egy sokkal veszélyesebb tendenciát hozhatna magával – az európai jobb sodródását szélsőséges irányba. Bízom benne, hogy ez elkerülhető, az első lépés egy mérsékelt és józan európai bizottsági elnök megválasztása. Utána pedig jöhet a gondolkodás arról, hogyan lehet a ciklus végére eljutni ahhoz az állapothoz, amikor nem az euroszkeptikus szavazók azok, akik a leginkább szükségesnek érzik a részvételt az európai választásokon.

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?