EU nélkül, font nélkül a független Skócia

MTI–HÁTTÉR„Kiderülhet, hogy lehetetlen” a független Skócia csatlakozása az Európai Unióhoz, mert azt feltehetően több tagállam is megvétózná – mondta a BBC televízióban Londonban az Európai Bizottság elnöke.

MTI–HÁTTÉR

„Kiderülhet, hogy lehetetlen” a független Skócia csatlakozása az Európai Unióhoz, mert azt feltehetően több tagállam is megvétózná – mondta a BBC televízióban Londonban az Európai Bizottság elnöke. José Manuel Barroso kijelentette: ha egy új ország, amely egy jelenlegi EU-tagállamból válik ki, csatlakozni kíván az unióhoz, akkor új csatlakozási kérelmet kell benyújtania, és ezt az összes tagállamnak egyhangúlag jóvá kell hagynia, fogalmazott Barroso. Nem kívánta közvetlenül kommentálni azt a riporteri felvetést, hogy például a „saját tartományai elszakadási törekvéseinek problémáival küszködő” Spanyolország akadályozná-e Skócia felvételét. Annyit mondott, Spanyolország még a független Koszovó elismerését is ellenzi, és „bizonyos mértékig hasonló ügyről van szó”.

A BBC kommentátora úgy fogalmazott, Barroso „kézigránátot hajított” a skót függetlenségi kampány közepébe. A referendumot a skót kormány 2014. szeptember 18-ára írta ki. Egyetlen egyszerű kérdésre kell válaszolni: Skócia független legyen-e.

Az önálló skót EU-tagság mellett a népszavazási kampány másik fő ütközőpontja az, hogy a skót kormány megtartaná a fontot fizetőeszközéül. A brit kormány ezt több egyértelmű nyilatkozattal kizárta. George Osborne pénzügyminiszter azt mondta, a brit font „nem CD-kollekció, amelyen szakítás után osztozkodni lehet. Ha Skócia elhagyja az Egyesült Királyságot, akkor elhagyja a fontot is”.

Barroso a BBC-interjúban az EU-n belüli szabad mozgással kapcsolatban határozottan kijelentette: ez egyike az unió alapvető szabadságjogainak, és így nem képezheti tárgyát semmiféle olyan tárgyalásnak, amelynek célja Nagy-Britannia és az EU viszonyrendszerének átalakítása.

A Konzervatív Párt vezette brit kormány 2017-ig népszavazást kíván tartani Nagy-Britannia EU-tagságának jövőjéről, de addig újra akarja tárgyalni az EU-hoz fűződő viszonyrendszerét az Európai Bizottsággal. A London által tervezett tárgyalások egyik központi eleme az unión belüli szabad munkaerőmozgás korlátozása, akár kvóták formájában.

Barroso a BBC televízióban azt is leszögezte: nem lehetséges, hogy bármely EU-tagállam számszerű korlátok közé szorítsa a más uniós országokból érkező munkavállalók bevándorlását, mivel ez is teljesen ellentétes lenne az uniós alapelvekkel. Ha Nagy-Britannia korlátozásokat vezetne be az EU-bevándorlókkal szemben, akkor „viszonossági lépésekre” számíthat a többi uniós ország részéről, mert a korlátlan hozzáférés nem lehet egyirányú.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?