Erős állam régen és most

<div>Állandóan változó világban élünk, ami egyáltalán nem újdonság, az emberek minden időben ezt gondolták. De leginkább abban hisznek, hogy korábban jobb volt. Általában 20&ndash;30 évente jönnek a mélyrehatóbb társadalmi változások (néha forradalom), megközelítőleg akkor, amikor egy új generáció színre lép.&nbsp;</div>

25 évvel ezelőtt Fukuyama híres, liberalizmust dicsérő könyvének megírásakor (A történelem vége és az utolsó ember) biztosan nem gondolta, hogy röpke húsz év múlva sokan visszasírják a kommunizmust, és hogy a válság hatására az Európai Unióban valamiféle szocialisztikus fordulat áll be. Néhány éve újra vita tárgya, hogy mekkora legyen az állami beavatkozás. Az európai gazdaság és kultúra alapja a liberalizmus, ha úgy tetszik, a szabadelvűség. A szabad verseny tette Nyugat-Európát a huszadik század elejére a világ urává, az elhúzódó feudális kötöttségek pedig Kelet-Európát leszakadóvá. Ezek után merné valaki megkérdőjelezni, hogy a piacgazdaság nem a gazdasági fejlődés egyetlen járható útja. Ha a távolabbi múltba tekintünk vissza, találhatunk sikeres központosított országokat is. 4500 évvel ezelőtt a sumér városállamok mind állami újraelosztással működtek. Ezt vitték tökélyre az ókori Egyiptomban, és a legmagasabb fokát a ptolemaioszi korban érte el 2–300 évvel Krisztus előtt. Akkor, amikor már feltalálták a mai formában is használt pénzt. De említhetnénk akár Kínát, ahol az egypártrendszer és egyetlen ideológia keretei is képesek biztosítani a gyors gazdasági növekedést és a felzárkózást a fejlett világhoz. Kelet-Ázsia más tekintélyelvű országai szintén ebbe a kategóriába tartoznak. Persze nem szabad elfelejteni, hogy Kína a 17. századig Európa előtt járt, csak belső problémái és a nyugati ipari forradalom miatt maradt le a 20. század elejére. Nehéz egyértelmű receptet találni a gazdasági fejlődésre. Az Európai Unióban és az USA-ban jelenleg alkalmazott módszer azért nem jó, mert az eladósodásra épül, azt pedig valakinek meg kell fizetnie: konkrétan a következő generációknak. Igazi súlyát éppen ezért nem érezzük. Sokan látják úgy, hogy a fejlett világ gazdasági fejlődését a szociális kiadások terhe nyomja vissza. „Túlságosan jóléti” társadalom alakult ki. Nehéz időkben, ha tetszik, ha nem, össze kell húzni magunkat, nálunk most talán ez lehet a helyes gyógymód.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?