EP-választás: a britekkel vagy nélkülük?

brexit

Búcsúzóul a britek még európai képviselőket választanának? 

Itt volt a lehetőség, hogy lezáruljon a brexit saga, de a brit parlament elutasította az EU-val kötött kilépési egyezményt. A 202:432 arányban leszavazott terv történelmi kudarc a brit kormányoknál, legutóbb 1924-ben történt ilyesmi, de akkor is jóval kisebb szavazatkülönbséggel.

Ennek ellenére Theresa May túlélte a bizalmatlansági szavazást, pozíciója azonban jelentősen meggyengült, emiatt valószínűtlen, hogy a kilépésig hátralevő két hónapban olyan tervvel tudna előrukkolni, ami a brit parlamentnek és az EU-nak is megfelel. Úgy tűnik, May jelenleg azon dolgozik, hogy a backstop záradékot valamiképpen módosítsa, hiszen ez az egyik legfájóbb pont azok számára, akik az egyezményt elutasították. Mivel úgy tűnik, erre kevés az esély, felmerült a kilépés elhalasztásának lehetősége. Ehhez az 50. cikkely kitolására van szükség, melyet a 27 EU tagállam vezetőjének egyhangúlag jóvá kell hagynia.

Ha kitolják a britek a kilépés dátumát, az is kérdés, hogy hány hónappal és milyen céllal. Előrehozott választás megtartására, új brexit népszavazás kiírására, vagy a kilépés technikai részleteinek tisztázására? Hivatalosan még egyik fél sem erősítette meg a brexit halasztását, de máris felmerült az európai parlamenti választás és a brexit időpontjának esetleges ütközése. Az EP-választás májusban lesz, az új parlament pedig júliusban kezdi a munkát. Problémát jelentene, ha a britek ennél későbbi dátumra halasztanák a kilépést. Mivel a brexitet márciusra tervezték, sem az EU, sem a britek nem számoltak azzal, hogy az Egyesült Királyságban is EP-választást tartanak, és esetleg még az új parlament felállásakor is EU-tagok lennének. 

Az egyezmények értelmében minden tagállam köteles közvetlen módon választott EP-képviselőket delegálni Brüsszelbe. Ám ha ezt a britek nem teljesítenék, az sem lenne okvetlenül hatással az új EP jogerősségére, az EU maradék 27 tagállamában zajló választások érvényesek lennének – erősítették meg a parlament jogászai, de az Európai Tanácsnak valószínűleg hivatalosan is rá kellene bólintania a britek kimaradására a választásból. Az Európai Bizottság viszont továbbra is azt szorgalmazza, hogy a tagállamok teljesítsék kötelezettségeiket, amibe az EP-választás megrendezése is beletartozik.

Folytatódik tehát a brit pártok között (és azokon belül) a heves vita arról, hogyan lépjen ki és milyen kapcsolatban maradjon az ország az EU-val. A 27 EU-tagállam pedig nem nagyon tud mást tenni, mint kivárni, milyen dátumot mondanak a britek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?