Énkép egy vaskos könyvben 15:38

Igencsak takarékoskodni kényszerült a Balázs Ferenc Intézet, a Books in Print és az Osiris Kiadó, amikor négyszáz oldalon közreadta a Dobos Ferenc vezette munkaközösség Az autonóm lét kihívásai kisebbségben címu szociológiai munkáját.

Az apró betus szedés mellett az egyes táblázatok és diagramok is olyan kicsinyítésben jelentek meg, amely az érdeklodo szakemberek szemét is próbára teszi.
Ennek a tipográfiai és kiadói kényszeruségnek az említésével azt is jelzem, hogy sok tekintetben átfogó, a várható felhasználók (politikusok, önkormányzati szakemberek, pedagógusok, újságírók, irodalmárok) számára nélkülözhetetlen, a szociológiában megkerülhetetlen jelentoségu mu született. Az erdélyi, a vajdasági. a kárpátaljai és a felvidéki magyarok körében 1994 óta végzett kérdoíves kutatások eredményeképpen igencsak árnyalt adatokat ad közre a szerzo és munkatársi köre. Ezért is lenne célszeruen hasznos, ha ennél népszerubb, amolyan tudományos ismeretterjeszto változatban is megjelenne az adatok elemzett összegzése.
Mivel lehetetlen a könyv hatalmas információhalmazát az általánosságok emlegetése nélkül akárcsak vázolni is, néhány kutatási eredményt érdemesnek tartok kiragadni. Foleg olyanokat, amelyek általános tendenciákat jeleznek.
Dobos Ferenc elemzése szerint, az értékrend vizsgálatakor a felvidéki magyarság körében gyujtött adatok alapján az általános értékrend nem sokban tér el a másik három kisebbségi magyar közösség tagjainak értékrendjétol. Köreinkben 90 százalék fölött tartjuk fontosnak a pénzt. A munka jelentosége is ennek megfelelo. Sokkal kevésbé, alig 65 százaléknál fontos a vallás. A család szinte valamennyi megkérdezett esetében a legnagyobb érték. Ha összevetjük a pénz és a munka jelentoségét hangoztató 90 százalékot a siker fontosságát valló 65 százalékkal, akkor kiderül, hogy nincs megközelítoen sem teljes lefedettség az anyagi jólét és a siker fogalma között. Felvetheto, hogy a majdnem 30 százalékpontnyi különbséget kitevok véleménye szerint a pénz és munka miért elozi meg a sikert. Az érvényesülést is 70 százalék tartja fontosabbnak, ami egyeseknél többet jelent, mint maga a siker. Ezekben a fogalmakban az elkülönülést jelöli az anyagi javak megszerzését fontosnak tartó 70 százalék. Ezekkel a kiemelt értékrendi mutatókkal jelezni lehet, hogy a pénz fontosságát elsodlegesnek tartók nem feltétlenül kötik az anyagi javak megszerzését a pénzhez. Mindezt a sikerhez sem kötik. A felvidéki magyarok esetében ez a néhány adat elsosorban a gondolkodás gazdasági alapú értékzavarára utal.
Igencsak nagy ellentmondásról szól a közösségi problémák vállalását fontosnak tartó alig 50 százaléknak a magyar nemzethez való tartozást hangoztató 85 százalékkal való szembesítése. Sokak számára még mindig nem vetül egymásra a magyarság ügyének közügyként való felvállalása. Úgy tetszik, sokak számára ma is könnyebb saját magyarságuknak kérdoíves válaszaik során történo felvállalása a cselekvo közéletiséggel vállalt magyarságnál. Ezeket az adatokat látva a felvidéki magyarság értékrendjében kiugróan fontos a család, a munka, az emberekhez való jó viszony, a másokkal való törodés, a pénz és a magyar nemzethez való tartozás. Elgondolkodtatóan alacsony helyre soroltatott az értékrenden belül a siker, a vallás és a közösségi problémák vállalása.
Az 1997-ben megvalósított felmérés szerint a felvidéki magyar családok 76,9 százalékánál fel sem merült az esetleges kivándorlás. Ezzel a gondolattal 22,7 százalék foglalkozik. Ez mindenképpen pozitívabb mutató, mint a vajdasági vagy a kárpátaljai, ahol a magyar népesség majdnem fele, valamint az erdélyi, ahol a magyar lakosság majdnem 31 százaléka gondolkodik a kivándorláson.
A kötetben a Kiss Dénes által közreadott tanulmányban a felvidéki magyarok énképe igencsak érdekesen alakult ki. Elso helyre a szorgalmas, dolgos, igyekvo ember került, akit a céltudatos követ, a becsületes, megbízható zárja a sort. Tíz százalék feletti vélekedés szerint barátságosak, jólelkuek vagyunk. Ugyanakkor majdnem eléri ezt a szintet a magyarságtudatukra büszkék és a megalkuvók, a gerinctelenek minosítése. Ennek az önképnek igencsak eltéro a változata területi megoszlásban.
A nyugat-szlovákiaiak átlag fölött tartják a szlovákiai magyarságot céltudatosnak, becsületesnek és magyarságukra büszkének. Közép-Szlovákiában az önjellemzésre a dolgos, igyekvo, segítokész, szerény és befelé forduló jelzok használatosak átlagon felüli gyakorisággal. Ott a leginkább önkritikusak a jelemzések, már amennyiben megalkuvónak és széthúzónak tartják magukat. Kelet-Szlovákiában összetartónak, barátságosnak és kitartónak tartják magukat a magyarok, de átlag alatti a magyarságára büszke önjellemzés gyakorisága.
Szándékosan a társadalomlélektani megközelítés alapján szemelgettem a könyv gazdag anyagából. Dobos Ferencnek, a Balázs Ferenc Intézet igazgatójának a csapata olyan munkát tett le a magyar nemzet asztalára, amely megérdemelné a szélesebb körben való népszerusítést. Meggyozodésem, hogyha van tudományos ismeretterjesztés, akkor a szociológia is vállalkozhatna erre. Tarthatunk ugyanis attól, hogy ez a kötet ebben a tömény és tipográfiailag sem a legpraktikusabban tagolt formájában egyszeruen nem jut el azokhoz, akik megváltoztathatják a döntési körülményeket, az emberek gondolkodását. Ennek bizonyítására álljon itt az a tény, hogy jómagam is néhány napra kaptam kölcsön ezt a mindennapi használatra szánt könyvet, pedig a naponta forgatott lexikonok között lenne a helye könyvespolcomon.
Kiemelések:
Néhány kutatási eredményt érdemesnek tartok kiragadni.
Kiugróan fontos a család, a munka, az emberekhez való jó viszony.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?