Több mint hatvan évvel halála után a prágai katonai történeti intézetnek sikerült megszereznie Alois Eliáš tábornoknak, a cseh-morva protektorátus egykori miniszterelnökének földi maradványait. Eliáš tábornokot 1942-ben a nácik azért végezték ki, mert együttműködött az antifasiszta ellenállással.
Előkerültek a kivégzett kormányfő hamvai
Több mint hatvan évvel halála után a prágai katonai történeti intézetnek sikerült megszereznie Alois Eliáš tábornoknak, a cseh-morva protektorátus egykori miniszterelnökének földi maradványait. Eliáš tábornokot 1942-ben a nácik azért végezték ki, mert együttműködött az antifasiszta ellenállással. A nemzeti hősnek tekintett Eliáš hamvait Tomáš Pasák történész, a család egykori barátja őrizte. Pasák az urnát a tábornok feleségétől, Jaroslavától kapta, aki a tégelyt haláláig nem akarta kiadni a kommunista hatalomnak. A volt protektorátusi miniszterelnök földi maradványainak méltó eltemetéséről a kormánynak kell döntenie. Karel Kühnl védelmi miniszter azt mondta, hogy Alois Eliášt a prágai Vítkov hegyi nemzeti mauzóleumban kellene a legmagasabb katonai tiszteletadás mellett örök nyugalomra helyezni. Kühnl megjegyezte, a javaslatot a kormány elé terjeszti. Évtizedeken keresztül általános volt a vélemény, hogy Eliášt kivégzése után Prágában eltemették. Sírhelye is ismert volt. Eduard Stehlík történész szerint szakmai és politikai körökben az utóbbi években olyan információk kezdtek keringeni, hogy Eliášt mégsem temették el. A történészek végül kiderítették, hogy a hős tábornok hamvait egyik kollégájuk, Tomáš Pasák családja őrzi. Pasák végül mindezt beismerte, s az urnát kiadta. A katonai történeti hivatal már korábban beadvánnyal fordult az államfőhöz és a kormányfőhöz Eliáš földi maradványainak méltó eltemetése érdekében. Václav Klaus államfő egyelőre nem kívánt állást foglalni. Jiří Paroubek miniszterelnök azt mondta, hogy az ügyet egy bizottság megvizsgálja, majd annak javaslata nyomán a kormány is foglalkozik a kérdéssel.
KI VOLT ALOIS ELIÁŠ?
Prága. Alois Eliáš (1890–1942) a protektorátusi cseh kormány elnökeként részt vett a cseh antifasiszta ellenállás megszervezésében, s titkon kapcsolatot tartott a Londonban székelő volt csehszlovák emigráns vezetéssel is. A nácik 1941 szeptemberében letartóztatták, majd 1942 júniusában Prágában kivégzőosztag elé állították. (kj)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.