A román alkotmány nemhogy tiltaná mindazt, amit a nemzeti kisebbségek jogállásáról kidolgozott törvénytervezet tartalmaz, hanem az ország alaptörvényének 73.
Előírja a román alkotmány a kisebbségi törvényt
A politikus azon a hét végén befejeződött szemináriumon beszélt erről, amelyet vezető RMDSZ-politikusok, tíz romániai nemzeti kisebbség képviselői, valamint magyarországi tisztségviselők és ottani kisebbségi küldöttek részvételével rendeztek. A híres Bernády-házban, a Dr. Bernády György Közművelődési Alapítvány rendezte hagyományos tanácskozáson elsősorban a nemzeti kisebbségek jogállásáról szóló – az RMDSZ által kidolgozott és benyújtott – törvénytervezetről zajlott eszmecsere. Borbély László miniszter, az alapítvány kuratóriumi elnöke házigazdaként utalt arra, hogy a kisebbségi törvénytervezetet a napokban fogadta el a román kormány, és saját dokumentumaként terjeszti a bukaresti parlament elé.
A kormányzati jóváhagyás után azonban Adrian Nastase volt miniszterelnök, a képviselőház jelenlegi elnöke, az ellenzékben lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvezető elnöke levelet intézett Calin Popescu Tariceanu miniszterelnökhöz, s abban felsorolta a törvénytervezettel kapcsolatos kifogásait. Nastase egyebek között felrótta, hogy a tervezet előírásai szerinte ellenkeznek az egységes román nemzetállam alkotmányos elveivel, a kulturális autonómiára vonatkozó előirányzatai pedig a kisebbségek „túlságos elszigetelődéséhez” vezetnek, megosztják a társadalmat, elismerik a kollektív jogokat. Nastase úgy véli: a törvénytervezet nemcsak a román alkotmányos elvekkel, hanem a kisebbségekre vonatkozó nemzetközi normákkal is ellenkezik.
Markó Béla e levélre adott választ azzal, hogy a szemináriumon leszögezte: az alkotmány nemhogy tiltaná mindazt, amit a nemzeti kisebbségek jogállásáról kidolgozott törvénytervezet tartalmaz, hanem az ország alaptörvényének 73. cikkelye egyenesen előírja, kötelezi az illetékeseket, hogy organikus törvény szabályozza a nemzeti kisebbségek státusát.
A Nastase által megkérdőjelezett problémákkal kapcsolatban pedig kifejtette: a nemzeti kisebbségek tervezett testületei, az úgynevezett kisebbségi tanácsok a valódi kulturális autonómia biztosítóiként nem teremtenek párhuzamosságokat, hanem kiegészítik a már létező központi szerveket és döntéshozókat, lehetőséget adva a nemzeti közösségeknek, hogy az identitásukat érintő kérdésekben maguk határozzanak. „Eljött az ideje a túlzott központosítás leépítésének, fel kell gyorsítani a decentralizációt” – mondta az RMDSZ elnöke.
A kisebbségi törvény tervezete előzmény nélküli Romániában – fejtette ki a politikus, jelezve, hogy a kormánykoalíción belül is éles viták övezték, és a parlamentben is kemény támadásoknak lesz kitéve. „A romániai demokrácia szakítópróbájává is válhat, az ország mai politikai elitjének tesztje lesz” – mondta Markó Béla, hozzáfűzve: ha a honatyák elfogadják a törvényt, az a kisebbségi közösségek lehetőségeit alapvetően megváltoztatja.
A szerző az MTI bukaresti tudósítója
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.