Életünk védelme

Az európai államokban a népesség elöregedése miatt félreverik a harangokat: 2000-ben a lakosság 20 százaléka volt hatvan éven felüli, 2050-ben ez az arány 30 százalékra növekszik. Szakértők arra következtetnek, hogy az időskorúak ellátására fordított összeg megnégyszereződik, ugyanis sok súlyos kór korfüggő.

Az európai államokban a népesség elöregedése miatt félreverik a harangokat: 2000-ben a lakosság 20 százaléka volt hatvan éven felüli, 2050-ben ez az arány 30 százalékra növekszik. Szakértők arra következtetnek, hogy az időskorúak ellátására fordított összeg megnégyszereződik, ugyanis sok súlyos kór korfüggő. Nem csupán a szív-, hanem a daganatos betegségek is. „Fel kell készülni arra – hangsúlyozta a közép-európai újságíróknak tartott prágai konferencián Walter van Kuijen, a Philips Medical Systems vezérigazgató-helyettese –, hogy a korosodás miatt nem lesz elég egészségügyi dolgozó a betegek gondozására, szakszerű ápolására sem. Ezért van szükség olyan technológiák kifejlesztésére, amelyek nemcsak a diagnózis gyors felállítását segítik, hanem otthoni környezetben felügyelik is a beteget. Bár utópiának tűnhet, a Philips cég 33 társszervezettel együtt – a MyHeart tervezet keretében – foglalkozik olyan intelligens elektronikus jelzőrendszer kifejlesztésével, amely lehetővé teszi a lakásában tartózkodó beteg egészségi állapotának ellenőrzését, és szükség esetén riasztják az orvost is. A Philips annak tudatában, hogy az infarktusok 80 százaléka otthon következik be, valamint a szív leállását követően a beteg túlélési esélye percenként tíz százalékkal csökken, a szívbetegek életének megmentésére házi defibrillátort fejlesztett ki. Az okos műszer nemcsak pontos utasítást ad a segítséget nyújtónak, hanem figyelmezteti a mentők riasztásának szükségére is.”

Szinte tátott szájjal hallgattuk a beszámolókat, s óhatatlanul összevetettük a jóléti államokban és a Szlovákiában élő betegek esélyeit. Tájainkon ugyanis még sokáig csak álmodhatunk az ilyen életmentésről. Hiába ígéri az illetékes tárca, hogy a rászorulóhoz 15 percen belül megérkezik a rohamkocsi, ha jelenleg nemcsak mentőautóból van kevés, hanem szakképzett mentőorvosból is. Nem arra gondolunk, hogy a minisztérium jóvoltából a veszélyeztetett szívbetegek rendelkezésére állna a jelenleg 1-2 ezer euróba kerülő defibrillátor, de segítene, ha egy-egy eldugott orvosi rendelő felszereléséhez tartozna. A ruházatba épített szenzoros betegfelügyelet kísérlet csupán, de életképesnek kell lennie, ha az Európai Bizottság 33 millió euróval támogatja.

Vannak országok, ahol tudatosítják, az élet érték, tehát védeni kell. Akár műszerekkel is. Kiszámították ugyanis: a gyógyszerek az egészségügyi összkiadások 13 százalékát, a korszerű műszerek viszont csupán hét százalékát teszik ki. Nem ártana, ha az illetékesek figyelembe vennék ezeket a mutatókat. Vagy Szlovákiában nem érték az élet?!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?