Ha egy országban nagy a politikai polarizáció, akkor bármiből lehet vezető, felháborodáskeltő hír – ezt tapasztalták meg a pozsonyi Bilík utcai gimnázium diákjai is, akik „tipikus nyugdíjasnak” öltöztek egy maszkabálon, hogy aztán a fotójuk elterjedjen a szlovák internet összes szegletében, és az országos médiában kelljen magyarázkodni miatta.
(Nem) szeretik Ficót
Alapesetben senkit sem kellene, hogy érdekeljen, milyen maskarát vesz magára egy gimnazista, hogy aztán pár óráig felhőtlenül szórakozzon a többiekkel együtt. Az iskolai zárt közeg bármilyen viccelődést elbír, születtek már sokkal durvább és sértőbb kosztümök is. Csakhogy egy ilyen eseményről fotók is készülnek, amik aztán feltűnnek az interneten. A Bilík utcai diákok problémájának forrása ironikus módon a túloldalról érkezett: a nyugdíjasokat parodizáló fotót még csak nem is egy önbíráskodó kormánypárti rajongó szúrta ki, hanem egy szatirikus, kormányellenes weboldal, ami az egyetértése jeléül osztotta meg és tette virálissá a felvételeket – elvégre úgy gondolták a szerkesztők, szórakozzanak minél többen azon, hogy Fico-párti nyugdíjasokat játszanak el a diákok. Ahogy pedig egyre több rajongói visszajelzés érkezett, úgy figyeltek fel a fotóra a rosszakarók is: a kormánypárti szereplők, a Nyugdíjas Egyesület, valamint az internetes trollok, hamarosan pedig megjelentek az állást foglaló miniszterek, a fenyegető vagy vulgáris megnyilvánulások és ennek ellensúlyaként a támogató státuszok, az értetlenkedő cikkek vagy az iskolaigazgató megfenyegetése miatti szörnyülködés.
Az, hogy mennyire is sértő pár nyugdíjasnak öltözött fiatal, az egyikük nyakában egy „Szeretem Ficót” táblával, szinte mellékes a probléma szempontjából. Nincs is nagyon értelme humorértékelő bizottságosdit játszani. Fico átlagos ellendrukkereinek ennél sokkal durvább megnyilvánulásaik is vannak, ahogy az is tény, hogy az Fico-szeretetről szóló idézet egy nyilvános, elhíresült videóból származik. Tényleg egy nyugdíjas fogalmazott így, a kormányfő pedig a kimutatások szerint is népszerűbb az idősebb választók körében. A diákok alapjában véve nem csináltak semmi rosszat, a hasonló felvételek nyilvánosságra kerülése azonban mindenki más számára egy kiugrási lehetőség. A kormányellenes weboldalaknak a nevetésre, a belügyminiszternek a gimnazisták megvádolására a feszültségkeltéssel, a Nyugdíjas Egyesületnek a fiatalok tiszteletlenségének hangsúlyozására. Az intézmény megfenyegetett igazgatóján és az „elnéző álláspontja” miatt egyébként is sok kellemetlen kritikával szembesülő Tomáš Drucker iskolaügyi miniszteren kívül a legtöbben még jól is jártak, hiszen tényezőként tűntek fel a kormány és az ellenzék, esetleg a fiatalok és az idősek konfliktusában.
Nehéz megmondani, miként lehetne elkerülni a jövőben a hasonló eseteket, hiszen bármikor előfordulhat egy újabb minibotrány. A politikai tárgyú megnyilvánulások teljes körű tiltásával? Az elképzelhető, hogy – egyébként helyesen – tovább korlátozzák a külsős szereplők fellépési lehetőségeit az oktatási intézményekben, de a diákok megnyilvánulásait sokkal problémásabb és értelmetlen is szabályozni. Az iskolai felvételek kikerülésének megtiltásával? A szociális hálózatok korában ennek az esélye minimális. Kölcsönös toleranciával és elnézéssel? Nos... ismerve a társadalmat, ennek aligha van bármiféle realitása.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.