Elégedettség 2016-ban

<p>Nemrég írtam, hogy az Eurostat 2013-as adatokon alapuló legfrissebb jelentése szerint az élettel való szubjektív elégedettség uniós átlaga 7,1 pont, Szlovákiában pedig 7 pont, miközben 10 pont volt a maximális érték. A legnagyobb elégedettséget az emberi kapcsolatok terén mutatták ki, aminek uniós átlaga 7,8 pont, Szlovákiában pedig 7,9 volt.</p>

A Fórum Intézetnek a Pátria rádió, az RTVS számára tavasszal végzett Médiafelmérés 2016 című kutatása a szlovákiai magyarok körében is megerősíti ezeket az eredményeket. Sőt, úgy tűnik, a szlovákiai átlagnál is elégedettebbek vagyunk. Azért hangsúlyozom, hogy „úgy tűnik”, mert a két felmérés nem hasonlítható össze egy az egyben. Az Eurostat célcsoportját a 16 éven felüli állampolgárok alkották, a médiafelmérésben a 18 éven felüli magyarokat kérdeztük meg, továbbá az utóbbiban a maximális pontszám 9 volt, nem 10. De nézzük az eredményeket.

A megkérdezettek az élet nyolc területét értékelték. Általában véve az élettel való elégedettség mértéke a magyarok esetében 9 pontból átlagosan 6,9. A családi életükkel a legelégedettebbek, ez a terület átlagosan 7,5 pontot kapott. Az egészségüket 7 ponttal értékelték. 6,8 pontnyira elégedettek azzal, amit az életben elértek, 6,2 pontnyira elégedettek a munkájukkal, 6,1 ponttal értékelték az életszínvonalukat. Mindez azt jelenti, hogy a szlovákiai magyarok a felsoroltakkal inkább elégedettek vagy nagyon elégedettek.

A kutatásban említett nyolc területből az egyik az elégedettség és elégedetlenség határán mozog. Ez a társadalommal való elégedettség, amely 4,9 pontot kapott. A másik viszont az elégedetlenség tartományába esik. Ez a szlovákiai politikai helyzet, amelyet 3,8 ponttal értékelték (nem mellékes, hogy a felmérés az idei parlamenti választások időszakában készült).

A „saját” élet összetevőivel és a „külső” élettel való elégedettségnek ez a különböző megítélése nem új jelenség a magyarok körében (de nem csak ott). Persze a társadalommal való elégedetlenség magába foglalja az egyes társadalmi alrendszerek, az egyéb felmérésekből származó adatok alapján nálunk főleg az egészségügy kritikáját. De akkor is érdekes a megítélésnek ez a különbözősége, hiszen a „saját” élet, kezdve a családtól, az egészségi állapoton, munkán, karrieren keresztül egészen az életszínvonalig nem különíthető el a társadalomtól, amelyben élünk. Mert nem önmagunkban, elszigetelten, hanem épp a társadalmon keresztül tudjuk valóra váltani, megélni a „saját” egyéni életünket.

S 2016-ban mi a legfontosabb a magyarok szerint? Az egészség, a szerencse, valamint az, hogy békében, háború és erőszak nélkül élhessünk. Mind 8 ponton felül.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?