Egységes adó mint lakmuszpapír

<p>Bárhogy nézzük is, a kiegyensúlyozott költségvetést megcélzó kormányzati intézkedéseken nincs mit kommentálni. Ha Sárközy és Merkel kellett hozzá, az szomorú – jó lenne végre amolyan „feketével a kéménybe” alapon teljesen természetesnek kezelni a tényt, hogy az állam kiegyensúlyozott államháztartást vezet és kivételnek tekinteni az eladósodást. Pl. természeti katasztrófák vagy nemzetbiztonsági kockázatok esetén, de azt a lakosság megérti, hiszen a bőréről, az életéről lehet szó.</p>

Ami viszont komolyabb elemzést igényelne, az az egységes európai adózás ötlete. Igaz, ez az Európai Unió további föderalizálását jelentené, de az önmagában nem baj. Az uniónak ugyanis két – mondhatnánk – véglet között kell döntenie: vagy széthullik nemzetállamokra és csak amolyan vámunió marad a turisták és diákok, valamint a tőke szabad mozgásával, vagy szorosabbra zár, mert a 21. század kihívásaira külön-külön nem lesz képes válaszokat adni. Az iszlám világ és a kínaiak terjeszkedése a világon (és itt jegyeznénk meg: nem rasszista vagy fundamentalista alapállásból írjuk ezt, mert az távol áll tőlünk, csak, ugye a józan ész és a tendenciák...) olyan kérdéseket vet fel, amelyekre 5-10 vagy 50-80 milliós országok egyedül reagálni nem képesek.

Az egységes adó politikailag a föderáció irányába mutatna, de megszüntetne valamit, amit a szlovák és magyar emberek nagyon jól ismernek. Térségünk majd másfél évtizedig tartó versenyképességének egyik oka az olcsó munkaerő volt. Aztán az adókedvezmények. Meg a kisebb adók. Mit érez ebből a szlovák vagy a magyar polgár? Annyit, hogy a rosszabb utakon ugyanolyan autók járnak, mint Németországban, csak romosabb kórházak mellett, hogy áraink a bevásárlóközpontokban összehasonlíthatók a nyugatiakkal, csak amikor a bérszalagra nézünk.... Szép, szép dolog, hogy Szlovákia ún. közkiadásai a legkisebbek közé tartoznak az unióban, de mit érez ebből az állampolgár?

Az egységes adósávok rendszere kegyetlenül rámutatna Európa regionális különbségeire, jobban, mint a mostani helyzet. A szolidaritás, amely ma a jobbára erre szakosodó, pályázatíró iparágnak kedvez, esetleg valóban ott jelenik meg, ahol arra szükség van, ahol egy szövetségen belüli szolidaritás jegyében mindenféle szélhámos pályázati meggazdagodás helyett közvetlenül érkezhetnek szociális vagy infrastrukturális beruházások.

Van az egységes adózásnak egy komoly hátulütője is. Ha az rossz lesz, ha Mečiar-féle figurák lesznek a megmondóemberek Brüsszelben (és vajon mi akadálya, hogy azok legyenek), akkor regionális vagy tagállami szinten nem lesz korrekciós lehetőség. Nagy baj lenne, de akkor végérvényesen kiderülne, hogy „új idők új hajnalán” Európa teljesen elveszítette világpiaci és világpolitikai pozícióit. Lehet, de ha a mai Európa totojázása marad meg, akkor biztosan elveszíti. Életszínvonalával együtt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?