Egymilliárd gyermek él nyomorban

Több mint 1 milliárd gyermek – a világ gyermekkorú lakosságának több mint a fele – él szélsőséges nyomorban, illetve szenvedi háborúk vagy a HIV/AIDS-járvány következményeit – áll az ENSZ gyermekjóléttel foglalkozó intézményének (UNICEF) Londonban kiadott éves világjelentésében.

Több mint 1 milliárd gyermek – a világ gyermekkorú lakosságának több mint a fele – él szélsőséges nyomorban, illetve szenvedi háborúk vagy a HIV/AIDS-járvány következményeit – áll az ENSZ gyermekjóléttel foglalkozó intézményének (UNICEF) Londonban kiadott éves világjelentésében.

Az utóbbi másfél évtizedben lezajló háborúk áldozatainak fele gyermek volt. A jelentés szerint 640 millió gyermeknek nincs tető a feje felett, félmilliárd gyermek nélkülözi az alapvető csatornázási higiéniát, 400 millió pedig nem jut hozzá egészséges ivóvízhez sem. Nem kap rendszeres egészségügyi ellátást 270 millió gyermek, 140 millió pedig soha nem járt iskolába; ez utóbbiak zöme lány.

A gyermekek helyzetéről most tizedszer kiadott átfogó UNICEF-jelentés szerint 90 millió gyermek súlyos mértékben alultáplált.

Az ENSZ-szervezet jelentése szerint a helyzet legelriasztóbb jellemzője az, hogy 700 millió gyermeket a felsorolt jelenségek közül egyszerre kettő vagy még több is sújt. A gyermekeket érintő szélsőséges nyomor egyik fő okozója a háború, főleg az adott országokon belüli fegyveres konfliktus. Az 1990 és 2003 között kitört 59 nagyobb katonai viszály közül 55 belháború volt. A belső katonai konfliktusokat különösen megszenvedik a gyermekek: az ezekben 1990 óta meghalt 3,6 millió ember csaknem fele gyermekkorú volt. – Mindemellett most már megfigyelhető, hogy a gyermekeket tudatosan célpontnak választják a szemben álló felek; ennek példája volt az idei beszláni iskolai mészárlás – olvasható az UNICEF jelentésében.

Továbbra is általános jelenség a gyermekkatonák toborzása, akár erőszakkal is; évente több százezer gyermek fog fegyvert különböző konfliktusokban.

A háborúknak katasztrofális hatása van a gyermekek egészségügyi helyzetére is. Egy öt évig tartó fegyveres konfliktus 13 százalékkal növeli az 5 éven aluliak halálozási rátáját az UNICEF felmérése szerint.

A globális HIV/AIDS-járványnak a gyermekekre gyakorolt legdrámaibb hatása a betegség miatt elárvultak számának meredek emelkedése. A betegségben elpusztult szülők halála miatt árván maradt gyermekek száma most már eléri a 15 milliót. Emellett a járvány – mivel áldozatai között igen sok a tanár, az egészségügyi dolgozó és egyéb olyan szakértő, akiktől a gyermekek jóléte függ – a gyermekekről gondoskodó szélesebb körű védőhálózatot is rombolja. Mivel a HIV-fertőzés és az AIDS-betegség kialakulása között hosszú idő telik el, ez a válság még legalább tíz évig tovább súlyosbodik, akkor is, ha azonnal sikerülne stabilizálni vagy csökkenteni az új fertőződések számát – írták az UNICEF szakértői.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?