Drámai népesedési változások előtt áll a világ

Az ENSZ július 11-ét Népesedési Világnappá nyilvánította, miután 1987-ben ezen a napon született meg a Földön az ötmilliárdodik ember. A világnap célja felhívni az államok figyelmét a Föld túlnépesedésének veszélyére. A 20.

Az ENSZ július 11-ét Népesedési Világnappá nyilvánította, miután 1987-ben ezen a napon született meg a Földön az ötmilliárdodik ember. A világnap célja felhívni az államok figyelmét a Föld túlnépesedésének veszélyére. A 20. századot 1,6 milliárdos lélekszámmal kezdte az emberiség, 1960-ban 3 milliárd ember élt a Földön, 1999-re viszont megduplázódott ez a szám: az ENSZ számításai szerint október 12-én született meg a hatmilliárdodik ember. A Föld lakosságának létszáma várhatóan ebben a hónapban éri el a 6,5 milliárdot.

A legnépesebb ország Kína és India, lakosságuk meghaladja az egymilliárdot. Utánuk következik az Egyesült Államok, népessége a 300 millióhoz közelít, majd Indonézia és Brazília. Észak-Amerikában, Nyugat-Európában és Japánban erősen öregszik a lakosság. Minden száz emberből 61 ázsiai, Afrikában él a Föld népességének 14 százaléka, Európában 11 százaléka, Latin-Amerikában 9 százaléka, Észak-Amerikában 5 százaléka és kevesebb mint 1 százaléka Óceániában. Az ENSZ szerint a 21. évszázad közepén 9,1 milliárd ember lesz a Földön, s a fejlődő országok teszik ki a lakosság 90 százalékát.

A demográfusok úgy vélik, ezzel párhuzamosan a fejlett gazdasággal és alacsony születési rátával rendelkező államok – elsősorban Európa és Japán – lakossága csökkenni fog. Európa ötven éve a Föld lélekszámának 22 százalékát adta, ma az alacsony születésszám miatt csak 11 százalékot, s becslések szerint 50 év múlva 6,5 százalékot.

Drámai változások várhatók a népesség korösszetételében: 2050-re a 65 évesnél idősebbek aránya a jelenlegi több mint kétszeresére: 7-ről 16 százalék fölé emelkedik. Ezzel párhuzamosan a 15 éven aluliak aránya, amely 2000-ben 30 százalék volt, 2050-ben már csak 20 százalékot tesz majd ki. A jelenség oka a születésszám csökkenésében és abban keresendő, hogy növekszik majd a várható élettartam. A korösszetételben bekövetkező eltolódások miatt 2050-ben száz aktív korú (15-64 éves) emberre huszonöt 65 vagy annál idősebb jut majd. Ez az érték jelenleg tizenegy. A világ népességének úgynevezett mediánéletkora, amely a lakosságot egy fiatalabb és egy öregebb „félre” osztja, a 2000-ben volt 27 évről 2050-ben csaknem 38 évre, sőt Európában 47 évre emelkedik.

Magyarország népesedési szempontból a negatív példák közé tartozik, de egyre több ország kerül hasonló helyzetbe. Magyarország mai területén az 1870. évi népszámlálás adatai szerint 5 millió 11 ezer fő élt. A népesség 1941-ig töretlenül emelkedett, a II. világháborús veszteségek és a háborút követő népességmozgás következtében 1949-ben visszaesett, majd 1980-ig ismét növekedett. A halálozások számának több mint három évtizede tartó folyamatos növekedését a születések száma nem tudta ellensúlyozni, 1981-től folyamatosan fogy a népesség, 2005. április végén 10 millió 88 ezer fő volt.

Az Európai Unió statisztikai hivatalának előrejelzése szerint 2050-re kilencmillió alá csökken Magyarország lakossága.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?