Ha ön rákattint a neten egy ilyen hangzatos címre, bizony pórul járhat. Persze nem történik tragédia, nem lövik le önt, nem is szabadítják meg nagyobb összegtől. Csak bosszankodni fog, esetleg hülyének titulálja saját magát, hangosan vagy csendben, ez már vérmérséklet kérdése. Másoknak viszont hasznot hoz az ön meggondolatlan kattintása.
Döbbenet, mi jön most!
A hatásvadász címekről lesz szó. Ez bizony művészet. Mármint a címadás, ami mögött nincs semmi szenzáció, csak nagy átverés. És bizony önt verik át, kedves kíváncsi ember. Rutinos Facebook-felhasználónak képzeltem magam, azt hittem, felismerem a kamu címeket. De nem. A minap én is növeltem egy bulvároldal netes népszerűségét, illetve piaci értékét a potenciális reklámozók körében. A cikk címe így hangzott: „Összecsomagolt és elhagyta az országot a híres zenész”. Az alcím valami olyasmi volt, hogy pár napja adott telt házas koncertet az Arénában az illető. Mi a szösz? Ki akar hanyatt-homlok menekülni Magyarországról, rosszat sejtve, a választások eredményét sem várva meg? Ezt mindenképp tudnom kell! És már kattintottam is a cikkre, amelyből kiderült, hogy Majka a sikeres koncert után elérkezettnek látta az időt egy hosszabb pihenésre, ezért barátaival együtt a tengerentúlra utazott kikapcsolódni. Gratulálok a címadónak, sikerült lóvá tennie!
A kattintásvadász címek öt-hat éve bukkantak fel a magyar online médiában (is). Az őstípusok: Nem fogja elhinni, mi történt Balázzsal! (Végy egy celebet, akire sokan kíváncsiak, aztán írd meg, hogy élő adásban csuklott.) Visszafordíthatatlan dolgot tett a testével az X-Faktor sztárja. (A kíváncsi ember valami nagy dologra gondol, minimum mellplasztikára. Aztán kiderül, hogy az illető kilyukasztatta a fülét, mert fülbevalót szeretett volna). Fény derült a titokra: így randizott először férjével Erőss Antónia. (Szintén celeb, ráadásul párkapcsolati jellegű információ, ami rendkívül izgalmas. Itt a titok szóra is gerjed a kíváncsi ember, úgyhogy dupla kísértésnek van kitéve. Pedig csak arról van szó, hogy azok ketten elmentek egy kávézóba). Tudjuk, hogy a bulvársajtóban (szinte) mindent szabad, teljesen normális, hogy bolhából elefántot csinálnak, és a cikk végére kiderül, hogy semmi nem igaz abból, amit a cím állít. Ha meg mégsem, akkor majd jön a következő cikk, amiből kiderül az igazság – vagy nem, de az se nagyon számít.
A szakmában ezt átverős címnek nevezik (illetve egy trágárabb, a nemi aktust idéző kifejezéssel illetik). Finomabban fogalmazva „figyelemfelkeltésről” van szó – bár attól, hogy egy cím figyelemfelkeltő, még lehetne köze a valósághoz és a cikk tartalmához. Gyakori szakmai kérdés, hogy vajon ezek a címek nem ütnek-e vissza. Vajon az olvasók megelégelik-e egy idő után a tények szenzációhajhász feltupírozását? És vajon elkezdik-e emiatt kerülni az ilyen címekkel operáló oldalakat?
A döntéshozók a jelek szerint sok helyen úgy gondolják, hogy megéri kockáztatni, és talán a statisztikák igazolják is őket. Még ha tényleg sokan kiábrándulnak és elfordulnak is az oldaltól, azért mindig kellően sokan maradnak, akik kattintanak, és a pofára esés után is megbocsátanak. Vagy csak gyorsan felejtenek, és legközelebb újra kattintanak...
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.