Az olimpia és a nyári hőség miatt talán nem vettük annyira észre, hogy az elmúlt napokban ismét téma lett az orosz földgáz. Amikor az ukrán erők a múlt héten váratlanul betörtek Oroszországba, a harcok nagyon közel kerültek Szudzában ahhoz a határkeresztező ponthoz, melyen keresztül az ukrajnai vezetékbe kerül a Szlovákiába is tartó földgáz. Mindkét harcoló fél ugyan arról nyilatkozik, hogy mindent megtesznek a földgáz áramlásáért, de akár egy véletlen baleset is leállíthatja azt.
Ismét földgázgondok
Az európai földgázpiac szereplőit nem igazán hatotta meg az orosz és ukrán fél elkötelezettsége a földgáz áramlása mellett, a holland TTF tőzsdén a földgáz ára szinte azonnal elindult felfelé. Ma egy megawattórányi földgáz ára 40 euró körül mozog, amit utoljára tavaly láttunk. Piaci pániktól még nem kell tartanunk, de az elmúlt évek eseményeinek köszönhetően a földgázpiac gyorsan reagál a szállítási rendszerekben történő fennakadásokra. Az orosz földgáznak még mindig van szerepe az európai piacon, ezért a szállítások leállása gondokat okozna. Az orosz fél a hétvégén mintegy 10 százalékkal csökkentette az Ukrajnán keresztül áramló földgáz mennyiségét, ami elég volt a piaci reakcióhoz.
Mivel Szlovákia földgázszükségletének jelentős részét még mindig Oroszországból szerzi be, az ukrajnai tranzit továbbra is fontos számunkra. Az elmúlt két évben ugyan valamelyest csökkentettük függőségünket, de az adatok szerint tavaly a földgáz fele még mindig Oroszországból származott. Összehasonlításképpen: Csehországban az orosz földgáz már csak a behozatal 4 százalékát teszi ki. Az ukrán tranzit esetleges leállása ezért számunkra sokkal komolyabb gondot jelentene, mint nyugati szomszédunk számára.
Szlovákia számára a jelenlegi harcoknál is nagyobb probléma, hogy Ukrajna jelezte, hogy nem tervezi az Oroszországgal kötött tranzitszerződés megújítását. Ez azt jelenti, hogy jövő év január elsején leáll az orosz földgáz áramlása Ukrajnán keresztül. Ezt a kieső földgázmennyiséget más forrásokból kell majd pótolni, de Robert Fico kormányfő egy olyan megoldásról is beszélt, mely keretein belül az orosz földgázt Ukrajna határán azerbajdzsáni földgázra cserélnénk. Ebbe a megoldásba azonban Ukrajnának is bele kell egyeznie, és kérdéses, hogy Azerbajdzsán rendelkezik-e az ehhez szükséges földgázkapacitással. Részleges megoldást jelenthetne a Törökországon keresztül vezető Török Áramlat földgázvezeték is, de ennek a kapacitása már ma is szinte teljesen ki van használva. A jó hír az, hogy Szlovákia ma több vezetéken keresztül is szerezhet alternatív forrásokból földgázt, de ez drágább lenne, mint az Oroszországból származó földgáz. Az orosz földgáztól való függőség csökkentésének ára van, de hosszú távon mégis érdemes lenne a cseh példát követni.
A szlovák fogyasztókat természetesen az érdekli, hogy ez mennyire fogja a pénztárcájukat érinteni. Az elmúlt két évben a szlovák kormányok magukra vállalták a megnövekedett energiaköltségeket, és a lakossági fogyasztók számára nem növekedett a földgáz ára. A költségvetési konszolidáció keretein belül ez az általános ártámogatás nagy valószínűséggel megszűnik, ezért a fogyasztók jövő januártól körülbelül 25 százalékos földgáz-áremelkedéssel számolhatnak. Ez politikailag robbanékony téma lesz, ugyanis a választás előtt a jelenlegi kormánykoalíció pártjai alacsonyabb energiaárakkal is kampányoltak. Lehet, hogy ezért az ártámogatás legalább részlegesen fennmarad, ha ezt a költségvetés lehetőségei megengedik. Olcsóbb földgázt azonban a jelenlegi geopolitikai és piaci körülmények keretein belül lehetetlen bebiztosítani.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.