Csődbe ment a Grundig

Csődöt jelentett hétfőn a súlyosan eladósodott német Grundig szórakoztatóelektronikai gyártó, miután kudarcba fulladt a tervezett eladás - erősítette meg a vállalat illetékese. A múlt héten az utolsó lehetséges vásárló, a török Beko Elektronik AS konszern is elállt vételi szándékától.

Csődöt jelentett hétfőn a súlyosan eladósodott német Grundig szórakoztatóelektronikai gyártó, miután kudarcba fulladt a tervezett eladás - erősítette meg a vállalat illetékese. A múlt héten az utolsó lehetséges vásárló, a török Beko Elektronik AS konszern is elállt vételi szándékától. A Beko a felek vételárra vonatkozó eltérő elképzeléseivel magyarázta a Grundig felvásárlásának kudarcát.


A Grundig tavaly 1,2 milliárd eurós forgalom után 75 millió eurós veszteséget szenvedett el, egy évvel korábban pedig 150 millió eurót vesztesége képződött.

Max Grundig ötven évvel ezelőtt alapította a vállalatot, és az elemekből összeállítható Heinzelmann rádióval vetette meg a családi vállalkozásból világméretű konszernné nőtt Grundig alapját. Az ötvenes években e rádióból 500 ezret értékesítettek, ami a Heinzelmannt a háború utáni évek slágertermékévé tette. A Grundig gyártott először színestévét Németországban.




1979-ben, a cég történetének egyik legjobb, egyben utolsó jó évében a Grundig 38 ezer embert foglalkoztatott harminc hazai és külföldi gyártótelepén, ám azután részben a távol-keleti versenytársakhoz képest magas árai miatt veszteségesé vált. A nyolcvanas években emiatt foglalkoztatottak ezreitől volt kénytelen megválni, mígnem a Philips vette át 1984-ben a cég feletti irányítást, Max Grundig pedig visszavonult az üzleti életből.

A holland óriásvállalat sem tudta azonban felszínen tartani a német gyártót, így az 1997-től egy bankkonzorcium tulajdonába ment át. 2000-ben a cég részvényeinek 89 százaléka Anton Kathrein rosenheimi antennagyártó kezébe került, aki tőkeerős partner keresésébe fogott - sikertelenül. Korábban zátonyra futottak a tárgyalások a tajvani Sampo, és a már említett török Beko konszernnel.

A Grundig által gyártott kiváló minőségű, de túlságosan drága televíziók, videók, rádiók, és egyéb híradástechnikai berendezések előállítása is nagy költségekkel járt, ezért a termékek képtelenek voltak versenyre kelni az olcsó előállítású távol-keleti cikkekkel.

A vállalat részéről egyelőre nem közölték, hogy mi lesz a cég mintegy 3500 dolgozójával, és a Grundig két németországi, illetve egy-egy nagy-britanniai, portugáliai és ausztriai gyárának sorsa is bizonytalan - írja a BBC News Online.

[origo]

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?