Csirketojással és szemétdíjjal a dzsihádért

Az Iszlám Állam emberei csirkét és tojást árulnak az uralmuk alatt lévő líbiai Szirt kikötővárosban.A terrorszervezet ezzel is pénzhez próbál jutni, az utóbbi időben az iraki és szíriai területvesztések miatt ugyanis pénzügyi nehézségekkel küszködnek a dzsihádisták – írta a Middle East Eye hírportál

Az Iszlám Állam emberei csirkét és tojást árulnak az uralmuk alatt lévő líbiai Szirt kikötővárosban.

A terrorszervezet ezzel is pénzhez próbál jutni, az utóbbi időben az iraki és szíriai területvesztések miatt ugyanis pénzügyi nehézségekkel küszködnek a dzsihádisták – írta a Middle East Eye hírportál.

Egy, a városból már elmenekült férfi elmondása szerint amikor a dzsihádisták elfoglalták a kikötővárost, több létesítmény, így a baromfifarmok felett is átvették az irányítást. Nem ritka látvány Szirt utcáin a fekete ruhában, eltakart arccal csirkéket és tojásokat áruló szélsőséges.

Védelmi pénz

A líbiai gazdasági nehézségeket a baromfieladás mellett újabb adók kivetésével próbálja legyőzni az Iszlám Álam. A boltosok havi bérleti díjat fizetnek a saját boltjaikért, a tengerparti luxuslakásokban élőket is felkeresték a fegyveresek, hogy bérleti díjat követeljenek tőlük. Vagy pusztán pénzt akarnak kifacsarni belőlük, vagy el akarják üldözni őket, hogy ne legyen rálátásuk a kikötőre, ahova a dzsihádisták fegyverutánpótlása érkezik.

Pénz nincs, bank zárva

Az Iszlám Állam ellenőrzése alatt levő területeken különösen nehéz az élet, mivel a bankok zárva vannak, így pénzt nem tudnak kivenni az emberek. Emiatt a Szirtben lakók kénytelenek rossz minőségű üzemanyagot vásárolni fekete piaci árakon, és a több mint 400 kilométerre fekvő fővárosba, Tripoliba utazni, ahol több órát állnak sorban a bankok előtt, hogy egy hétre elegendő pénzt tudjanak kivenni, mert a bankok korlátozzák a pénzfelvétel összegét.

Szirtben humanitárius válság fenyeget. A kikötővárost mindenkinek el kellene hagynia, de míg egyesek erről hallani sem akarnak, mások egyszerűen túl szegények ahhoz, hogy ezt meg tudják tenni.

Ugyanakkor sok szirti menekült el különösen azután, hogy a líbiai hatóságok – a tripoli és a vele rivális tobruki kormány is – bejelentették a város felszabadítását célzó hadműveletet.

Egy helyi nő, a kétgyerekes Ímán arról mesélt a hírportálnak, hogy öt órát várt a szélsőségesek egyik ellenőrzőpontján, amíg a fegyveresek átkutatták a várost elhagyni akaró gépjárműveket. Ímán azt mondta, hogy a szélsőségesek mindent elvettek az emberektől, amit hasznosnak találtak, csak a ruháikat hagyták meg. Egyeseknek azonban nem is engedélyezték a város elhagyását.

Váltságdíj, szemétdíj

A Szirttől 150 kilométerre fekvő Bin Dzsavádban is érezhető az, hogy a szélsőségeseknek szorosabbra kellett húzniuk a gatyamadzagot. Az iszlamisták itt újra bevezették a Moammer Kadhafi volt diktátor idején használt bankókat, amelynek az elfogadására kényszerítik a boltosokat. A Kadhafi arcképével díszített bankókat valószínűleg a januárban elfoglalt város bankjában találták, a boltosoknak pedig nincs más választásuk, mint elfogadni a pénzt, ha azzal fizetnek az iszlamisták.

A dzsihádisták azzal is pénzt próbálnak szerezni, hogy 2500 dínáros (kb. 1650 euró) váltságdíjat követelnek azoknak a helyieknek a szabadon bocsátásáért, akiket a város elfoglalása után „letartóztattak”. A dzsihádisták pénzügyi nehézségei akkor váltak nyilvánvalóvá, amikor a lakosok megkapták tőlük az első áramszámlákat. A város lakói 2011 óta nem fizettek az áramért. Emellett a szemételszállításért és az utcaseprésért 10 dínáros (7 euró) heti díjat is bevezettek.

Bár az utóbbi egy évben folyamatosan támadták a líbiai olajipari létesítményeket, eddig nem sikerült ellenőrzésük alá vonni egyet sem. Ennek ellenére nem tágítanak a líbiai területekről, törzsi vezetők beszámolói szerint az észak-afrikai ország olajban gazdag, középső part menti részének teljes elfoglalására készülnek.

Az Iszlám Állam jelentős területeket veszített Szíriában és Irakban, emiatt csökkentek a kőolajból származó bevételei. Ugyanakkor Irakban dollármilliókat keres halgazdaságaival és autókereskedelemmel, megadóztatja a termőföldeket, 10 százalékos adót vet ki a baromfitartásra, és más illetékeket is kiszab importált árukra. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?