Sok csaló gazdagodott meg a szeptember 11-i terrorcselekményekből. Csaknem egymillió dollárt csaltak ki a segélyszervezetektől a szélhámosok, akik azt állították, hogy a WTC romjai alatt rokonaik haltak meg.
Csalók gazdagodtak meg a támadáson
Sok csaló gazdagodott meg a szeptember 11-i terrorcselekményekből. Csaknem egymillió dollárt csaltak ki a segélyszervezetektől a szélhámosok, akik azt állították, hogy a WTC romjai alatt rokonaik haltak meg. Volt, aki a hitelesség kedvéért a szomszéd csecsemőit is kölcsönkérte, hogy azt mondhassa, azok elhunyt testvéreinek árvái.A csalással megszerzett summa kevésnek tűnhet az összesen kifizetett több mint egymilliárd dollárhoz képest, az amerikai hatóságok azonban keményen akarnak fellépni a nyerészkedők ellen.
A nyomozók már lefülelték Mark Christopher New Jersey-i lakost, aki magát Mark Palmerrinek nevezve azt állította, hogy felesége meghalt a World Trade Centerben, és így kárpótlásként 63 ezer dollárt sikerült kicsikarnia egy segélyalaptól. Ellene már folyik az eljárás. Az esettel kapcsolatosan Peter Harvey, New Jersey állam főbírája úgy nyilatkozott: visszataszító csalásról van szó, amikor valaki mások tragédiájából akart meggazdagodni.
A New York állambeli Roxanna Freeman-Anderson meglepő pimaszsággal próbált jogtalanul pénzhez jutni: azt hazudta, mindkét nővére és bátyja is meghalt a World Trade Centerben. Amikor a segélyszervezet alkalmazottja felkereste egy 2000 dolláros csekkel, a hölgy a szomszédtól kölcsönkért csecsemőket tologatta babakocsiban a lakása előtt. A babákról azt állította, hogy elhunyt testvéreinek gyerekei. A turpisság kiderült, a gátlástalan hölgy már börtönbüntetését tölti.
Patrick Henn miami polgár is elég leleményes volt ahhoz, hogy több ezer dollárt csaljon ki különböző segélyszervezetektől. A férfi azt találta ki, hogy homoszexuális partnere vesztette életét az egyik toronyban. Egy, a melegek jogait védő szervezet támogatta Hennt, egészen addig, amíg a polgárjogi harcosok számára is nyilvánvaló lett, hogy az állítólagos partner ízig-vérig heteroszexuális volt, és szeptember 11-ig boldogan élt családjával.
A csalóknak azért volt ennyire könnyű dolga, mert a segélyszervezetekhez szeptember 11. után csak úgy áramlottak az adományok, és nehéz volt figyelemmel kísérni, hogy mindig jó helyre kerül-e a pénz. Több család panaszkodott is a szervezeteknél, mert szerintük túl sokat kellett várniuk a pénzre. A napvilágra került esetek azonban ennek pont az ellenkezőjét bizonyítják. A segély gyakran túl gyorsan érkezett, anélkül, hogy megvizsgálták volna, valóban léteznek-e azok az áldozatok, akiket kárpótolni kell. „Arra törekedtünk, hogy az emberek a lehető leghamarabb megkapják az adományokat” – nyilatkozta Jeanine Moss, az egyik segélyalapot kezelő szervezet szóvivője. Moss és munkatársai – adakozásból befolyt – 456 milliárd dollárt oszthattak szét, és mostanáig 205 milliárdot adtak különböző szervezeteknek, amelyeknek tovább kellett adniuk a pénzt.
Az amerikai Vöröskereszt még nagyobb összegek felett rendelkezik: csaknem egymilliárd dollárt kaptak, és ennek több mint a felét már kiutalták. A Vöröskereszt bejelentése szerint most egy belső bizottság vizsgál több tucat olyan gyanús esetet, ahol valószínűleg csalással jutottak hozza a kárpótláshoz.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.