Ceausescu „gyermekei”

Megrázó, döbbenetes dokumentumfilmet mutatott be a napokban a román televízió, amely azt térképezte fel, milyen következményekkel járt a Nicolae Ceausescu által 1966-ban kiadott államtanácsi rendelet, amely megtiltotta az országban a terhességmegszakításokat.

Ez volt a Nagy Vezér egyik első zavaros agyszüleménye, amelynek az volt a hivatalos célja, hogy nőjön a népszaporulat, és Románia 20, majd 25 milliós középhatalom legyen. Ezzel szemben inkább tragikus eredménye lett: a titokban végrehajtott terhességmegszakítások miatt 1966 és 1989 között mintegy 10 ezer nő halt meg, és további tízezreket ez a beavatkozás egész életükre így vagy úgy megbélyegzett.

A „Parancsra születtek. Rendelet-gyerekek” című hetven perces filmet az állami levéltárakban található dokumentumok és több ezer nővel, ill. orvossal lefolytatott beszélgetések alapján Florin Iepan rendező készítette több éves kutatás, előkészítés után. A dokumentumot a német Discovery Germania televízió egy széles körű európai projekt részeként hirdette meg 2000-ben, majd a román állam és a közszolgálati televízió is anyagi támogatásban részesítette. A film mintegy 300 ezer euróba került.

„Ez a film a nőkről szól, a nőknek készült, de nem csak nekik. A román nők ebben az időszakban átélték a pokol minden kínját, ami történt velük, az a lehető legrosszabb volt” – mondta könnyek között a film levetítése után tartott televíziós vitában Mona Musca kulturális miniszter.

A vitában elhangzott: az említett időszakban a romániai nők rendszeresen olyan nőgyógyászati ellenőrzésekre jártak, amelyek célja annak megállapítása volt, nem vetették-e alá magukat terhességmegszakításnak. „Mindez rendkívül megalázó, embertelen volt. Azokat a nőket, akik megsértették a törvényt, és az orvos feljelentette őket, nem egy esetben akár a kórházi ágyon is kihallgatták a hatóságok” – mondta az egyik asszony.

Bár a törvény megsértéséért úgy a nőknek, mint az orvosoknak is szigorú büntetés járt, számos teherbe eső nő mégis kockáztatott. Nem egyszer az életét is. „Az illegális terhességmegszakítások többsége szinte a konyhaasztalokon zajlott, egyáltalán nem volt steril a környezet, a megfelelő gyógyszerek, nyugtatók is hiányoztak” – mesélte egy orvos. Romániában abban az időszakban tilos volt a fogamzásgátlás, de a negyedik gyermek után sterilizációt kérhettek a nők.

A filmben szót kaptak az „aranykorszak”, a rendszer egykori kegyeltjei, például az akkori művészvilág csillagai. Elmondták: kapcsolataik révén számukra nem volt komolyabb probléma az abortusz elintézése – akár hivatalosan is.

A 770/1966 dekrétum egy másik következménye, hogy az említett időszakban a nők akkor is szülni kényszerültek, amikor a terhesség-megszakítás egészségügyi okokból valóban indokolt lett volna. Sok gyerek különféle rendellenességekkel jött a világra, s később árvaházakba kerültek. A sanyarú romániai árvaházi világ az 1989-es rendszerváltás után szintén megdöbbentette a közvéleményt, s nehéz volt elhinni, hogy ilyesmi is létezhet még Európában. Érdemes lenne ezt a dokumentumfilmet nálunk is bemutatni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?