Brutalitás az esti híradó előtt

A legtöbb erőszakot tartalmazó műsorajánlót a kereskedelmi csatornák tűzték műsorra - derült ki az Országos Rádió- és Televíziótestület tanulmányából.


A legtöbb erőszakot tartalmazó műsorajánlót a kereskedelmi csatornák tűzték műsorra - derült ki az Országos Rádió- és Televíziótestület tanulmányából. Az RTL Klubon és a Tv2-n a beharangozók fele, míg a vizsgált közszolgálati adókon (M1, Duna Tv) csupán a műsorelőzetesek egyötöde tartalmazott agressziót.



Az erőszakot megjelenítő műsorajánlók arányát rendszeresen vizsgálja az Országos Rádió- és Televíziótestület. Legutóbbi tanulmányukban 2003 első negyedévét kísérték figyelemmel. A mintavétel ideje a február 3-a és 9-e közötti időszak volt, a vizsgált csatornák pedig az M1, a Duna Tv, a Tv2 és az RTL Klub.
A médiatörvény 2002-es módosításában az ajánlók esetében három idősávot különböztettek meg, ezt a médiahatóság kiterjesztette a hétköznap 16-24 óra között, hétvégén, ünnepnapokon és iskolaszüneti napokon 8-11 és 16-24 óra között sugárzott beharangozókra. Erőszaknak a testi erő nyílt alkalmazását, halál vagy fájdalom okozását tekintették, erőszakos cselekménynek tekintették a baleseteket, az agresszió csoportos formáját és a félelemkeltést. Azokat a vágóképeket, amelyekben agresszív cselekedetek láthatók, egy "erőszakos eseményegységnek” vették. Idén az első negyedévben összesen 960 műsorbeharangozó került a mintába. A vizsgált csatornák közül a Tv2 adta le a legtöbb előzetest (324), érdekes módon második helyen a közszolgálati M1 promotálta műsorait (292), az RTL Klub 288-szor, a Duna Tv pedig csupán 56-szor hirdette adásait. Az összes ajánló 39 százaléka erőszakot is tartalmazott, a kereskedelmi csatornáknál az előzetesek fele, míg a közszolgálatiaknál egyötöde. Leggyakrabban a filmeket és a sorozatokat, vagyis a fikciós produkciókat promotálták a televíziók, az összes előzetes 46 százaléka ezekre a műfajokra hívta fel a nézők figyelmét. A kereskedelmieken futó ajánlóblokkokban az ORTT szakemberei szerint halmozottan fordult elő az erőszak. Az RTL Klubon egy műsorelőzetesen belül kétszer annyi ilyen jelenetet láthattak a nézők, mint a Tv2-n.
A vizsgált időszakban csak az RTL Klub sértette meg a médiatörvényt, egy alkalommal, amikor a gyermekek által is nézett időpontban, délelőtt tűzött műsorára erőszakos eseménysort tartalmazó előzetest. A csatornák különösen a hétvégeken tartották szem előtt a kiskorúak védelmét, csak elvétve adtak le agressziót megjelenítő beharangozót. Ahogy közeledett az esti idősáv, egyre szaporodtak az erőszakos ajánlók, amelyeknek egyharmadát 20 és 22 óra között mutatták be. Az ORTT szakemberei megállapították azt is, hogy a műsorelőzetesek 18 százalékánál jelent meg támogató, és függetlenül a blokkok erőszaktartalmától, a leggyakrabban az írott sajtó és a biztosítótársaságok jelentek meg szponzorként.
Az ELTE médiatanszékének oktatója, Hammer Ferenc szerint a beharangozóknál a legnehezebb a szülőnek odafigyelnie arra, mit lát gyermeke a képernyőn. "A műsorelőzeteseknél ugyanis nincsenek a korhatárok feltüntetve, ezért például az esti híradó előtt készenlétben kell állni a távirányítóval, hogy ne lásson erőszakos, durva jeleneteket a kiskorú gyermek. Hiába a szülő felelőssége, mit néz gyermeke, a műsorelőzeteseket nehezen védi ki. Márpedig ezekben a beharangozó anyagokban a minél nagyobb közönségarány elérése miatt egy korhatáros filmből biztos, hogy a legkeményebb jeleneteket vágják össze. Ez jellemző a mozifilmek előzeteseire is” - vélte a médiakutató. Hammer elmondta azt is, hogy az uniós irányelvek nem térnek ki külön a beharangozók erőszaktartalmára. "Természetesen általános szabályként figyelembe kell venni a kiskorúak védelmét, nem lehet a gyermekeket az általuk is nézhető idősávban például káros életvitelre buzdítani, öncélú és brutális erőszakot sugározni, vagy szexjeleneteket mutatni nekik. Nincsen uniós norma, a nemzeti médiaszabályozásra bízzák ezeknek az alapelveknek a törvényi beültetését, nálunk az ORTT dolga a csatornák felügyelete és a médiatörvény betartatása. A médiának önszabályozással kellene kivédeni, hogy a brutalitás eljusson a kiskorúakhoz, ez azonban hazánkban nem jellemző” - állította Hammer.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?