Az MKP esete a vagyonosodással

Ez az emelés lesz a végső, mondták a héten az illetékesek. Nem árultak zsákbamacskát, már két éve tudjuk, hogy ez így lesz, csak éppen kellemetlen kalkulálni a havi újabb háromszáz és ezer koronás többletköltséggel.

Ez az emelés lesz a végső, mondták a héten az illetékesek. Nem árultak zsákbamacskát, már két éve tudjuk, hogy ez így lesz, csak éppen kellemetlen kalkulálni a havi újabb háromszáz és ezer koronás többletköltséggel. Egyébként a hírek szerint akadnak olyanok is, akiknek már nem emelik tovább az árakat, mivel ők már tavaly túlestek a sokkon. Ebben az összefüggésben érdemes foglalkozni azzal az elemzéssel, amely szerint a környező országok közt még mindig sereghajtók vagyunk a reformok, vagyis a hosszú távon működőképes társadalom kialakítása terén. Jövő júniusban talán már más lesz a helyzet, de addig eléggé koncentrált kínzásnak leszünk kitéve. Nem véletlenül vetette be az ifjú ellenzéki titán a héten a politikai marketing csodafegyverét, mondván, a szocializmusban jobb volt az élet, mint napjainkban. Biztos lehet benne, hogy január első napjaiban sokan emlékeznek majd a szavaira és a népszerűsége is nőni fog. Egyébként furcsa helyzet lenne, ha hatalomra jutna, hiszen amennyiben tartani szeretné magát a mostani kommunista és nacionalista retorikájához, az uniós szabályok rendszerében szinte semmiféle mozgástere nem lenne. Kicsit megkésett, ezt már alkalmas időszakban (hat évig) eljátszotta előtte más, neki már más utat kell bejárnia a hatalom megszerzéséhez és gyakorlásához.

Térjünk vissza a hétköznapokhoz, egy hazai minősítő ügynökség a héten közzétett felmérése szerint még mindig a jogbizonytalanság és a korrupció számít a vállalkozói környezet rákfenéjének. Nem okozott az sem meglepetést, hogy a legnagyobb korrupció az állami és egyéb közmegrendelések megszerzése körül dívik. A sort szintén az állami pénz elköltésének formái folytatják, mégpedig a dotációk, az állami segítség és az engedélyek kiadása. A cég tavaly készített elsőként ilyen felmérést, amely alapján a kormány és a parlament számára 123 ajánlást tett. Az eredményt mindenki értelmezze maga: 38 ajánlást az illetékesek akceptáltak, 33-at részben figyelembe vettek, 52-re pedig magasról tettek. Az idei elemzés készítői szerint még alaposabb, afféle befektetői kézikönyvnek szánták Szlovákiáról. Kérdés persze, ki fog itt befektetni ilyen rémregények elolvasása után. Persze az sem mindegy, ha egy külföldi előre tudja, hol kell kenni, így legalább a felesleges kiadások elkerülésének örül. Persze ne higgyük, hogy ez bennünket nem érint, mert mi soha nem fogunk gyárat telepíteni. Minél inkább balkániak a viszonyok, annál inkább csak az olcsó munkaerő csábítja ide a cégeket, vagyis továbbra sem számíthatunk arra, hogy ilyen helyen rendesen fogunk keresni. Mivel komoly intézmény valószínűleg alapos munkájáról van szó, kíváncsian olvasnánk a kormány válaszát és ígéreteit, hogy a jövő évben mit igyekszik változtatni a negatívumok évek óta szinte azonos listáján.

A héten nyilván a Horizont pénzügyi szolgáltató károsult ügyfelei is újra gyakrabban követték a sajtóhíreket. A csődbiztos ugyanis megkezdte a vagyon kiárusítását. Ebben a fázisban kb. hétszáz millió koronás bevételre számít, ami a 11 milliárd koronás követelések ismeretében nem ígér nagy kárpótlást. Ráadásul a pénz nagy részét az intézményi hitelezők viszik el. Köztük is a követelések 45 százalékának birtoklásával a BMG Invest vezet. Ebből azt a következtetést is levonhatnánk, hogy a pénz így az ő boldogtalan hitelezői (így nevezik manapság az egykori ügyfeleket) zsebében köt ki. Bizonytalansági tényezőt jelentenek viszont az egyéb fizetési kötelezettségek, ennyi milliárdos ügyben megtörténhet, hogy néhány százmillió koronás nagyságrendig ezek nyelik el a beérkező pénzt, így nem jut a hitelezőknek.

Végezetül vegyük észre, hogy a parlamentben egyes képviselők csendben, de kitartóan igyekeznek fogatlanná tenni a gyanús vagyonok eredetét firtató törvényt. Sietniük kell, hiszen az nemsokára második olvasatban a parlament elé kerül, és a nyilvánosság nyomására ott már nem avatkozhatnak be drasztikusan. Kissé meglepő, hogy ebben az MKP is oroszlánszerepet vállal. Eddig valahogy úgy gondoltuk, hogy a kormánypártok közül talán ennek kell legkevésbé tartania attól, hogy tagjainak valaki a körmére koppint. Úgy látszik, hogy a hatalomban eltöltött öt év megváltoztatta a viszonyokat és már az MKP körül mozgóknak is van félteni valójuk. Ettől azonban nem leszünk boldogok, és legfeljebb anynyit kérhetünk a párttól, hogy egy kiherélt törvénnyel ne szaporítsa a Törvénytárat, akkor inkább dobják szemétkosárba az egészet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?