Az osztrák kormánynak az Európai Unió bővítésével foglalkozó megbízottja szerint az EU nem lesz arra képes arra, hogy 2004-re felkészüljön új tagok befogadására.
Az EU-t 2005-2006-ban bővítik Busek osztrák megbízott szerint
Az osztrák kormánynak az Európai Unió bővítésével foglalkozó megbízottja szerint az EU nem lesz arra képes arra, hogy 2004-re felkészüljön új tagok befogadására. Erhard Busek úgy véli, hogy erre csak 2005-ben, vagy 2006-ban kerülhet sor, de emiatt nem omlik össze a világ, mert jobb, ha alapos előkészítés és megfelelő belső szabályozás alapján bővül az unió.
Busek a Die Presse című konzervatív bécsi lapban szombaton megjelent interjúban azt mondta, hogy a 2004-es határidő betartása az általános vélekedéssel ellentétben nem attól függ, mi lesz a némileg lemaradt Lengyelországgal, hanem attól, hogy vajon az unió addigra tisztázni tudja-e saját belső folyamatait.
Emlékeztetett rá, hogy a francia ellenállás miatt az agrárreformot csak a 2002-ben esedékes franciaországi választások után tűzik napirendre.
A göteborgi csúcson kitűzött 2004-es határidő nem a tagjelöltek ámítását szolgálta, de azóta változott a helyzet: a szeptember 11-i amerikai terrorcselekmények például elárasztják a napirendet különféle megoldandó kérdésekkel.
A tapasztalt politikus, volt alkancellár szólt a csehországi temelíni erőművel kapcsolatban Ausztriában kialakult helyzetről is. Úgy vélte: ami Ausztriában Temelín körül zajlik, teljesen értelmetlen, főleg egyes pártok belpolitikai pontszerzését szolgálja, s nincs sok köze az Ausztria által meghirdetett regionális partnerség külpolitikájához.
Állítását a lehetséges változatok felsorolásával támasztotta alá: ha Ausztria megvétózza Csehország csatlakozását, az erőművet úgy indítják be, ahogyan a cseh fél akarja, néhány év múlva pedig minden körülmények között fel kell venni Csehországot, hiszen Prága nélkül nem képzelhető el a bővített unió, de akkor már az erőmű ügyében semmit nem lehet elérni.
Ha kivárják a csehországi választásokat, Temelín ott belpolitikai kérdéssé válik, s az a párt, amely ezzel nyeri meg a választásokat, nem enged majd.
Az egész konfliktus pedig rombolóan hat az osztrák-cseh kapcsolatokra, s a határ menti régiókban árt a gazdaságnak és az idegenforgalomnak - mondta Busek annak kapcsán, hogy a koalíciós jobboldali Osztrák Szabadságpárt vétót követel Temelín miatt Csehország EU-felvétele ellen.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2008. 06.13.
Orbán: az SZDSZ-szel „vadházasság” lenne
2008. 06.13.
Nový článok
2008. 06.13.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.