A mélylélektan művelői vajon ki tudnák deríteni, hogy Ivan Gašparovič köztársasági elnök minek köszönhetően került – mégpedig a szó legszorosabb értelmében repülőstarttal – a bizalmi lista élére? Évekig a hadsereg volt a listavezető. Valljuk be őszintén, aligha fegyvertényeinek köszönhetően.
Az elnök nyakkendője
A mélylélektan művelői vajon ki tudnák deríteni, hogy Ivan Gašparovič köztársasági elnök minek köszönhetően került – mégpedig a szó legszorosabb értelmében repülőstarttal – a bizalmi lista élére? Évekig a hadsereg volt a listavezető. Valljuk be őszintén, aligha fegyvertényeinek köszönhetően. Tudunk egyet s mást a hadseregen belüli állapotokról. Valószínűleg főszerepet játszott itt, hogy a seregben az országos átlagnál ritkábban tört ki „hét vármegyére” szóló botrány. A közvélemény-kutatók által tudományosan kiválasztottak valószínűleg Ivan Gašparovičról vélekedve is nagyra értékelték, hogy a néhány hónapja hivatalba lépő államfő eddigi tevékenységét – elődjétől eltérően – nem kísérték kisebb-nagyobb skandalumok. De ne legyünk túlságosan szigorú bírálói Rudolf Schusternak, viselt dolgait ne minősítsük botrányosnak, hanem „csak” ízléstelennek, az önközpontúság államfőhöz méltatlan túltengésének. Úgy is értelmezhető az új elnök iránti bizalom magasba szökkenése, hogy a lakosság rendkívüli mértékben áhítja: a legmagasabb közjogi méltóság legyen példamutató a rendszerváltás nyertesei, tehát a politikai és gazdasági elit számára. Mintha biankó-csekket állítottak volna ki a közvélemény-kutatási válaszadók. Hiszen a köztársaság új elnöke a beiktatása óta eltelt hónapokban egyszer se nyilvánult meg oly módon, hogy valamely gesztusa indokolta volna a nyakló nélküli bizalmat. Mintha arról lenne itt szó, hogy a rendszerváltás vesztesei – mert bárhogy csűrjük-csavarjuk a dolgot, statisztikailag ők vannak többségben – udvarias „terrorral” rá akarják kényszeríteni az elnököt, hogy állásfoglalásaival ellensúlyozza a gazdasági és politikai elit szerény körülmények között élők rovására hozott intézkedéseit. Ismerjük Gasparovič elnök politikai múltját. Tudjuk, évtizedekig együtt ütötte a vasat Mečiarral, miközben soha nem derült ki egyértelműen, hogy a HZDS a politikai színkép mely tartományába tartozik. Lavíroztak. Gašparovič útja elvált Mečiartól, új pártot alapított, de kétséget kizáróan erről sem derült ki, hogy jobboldali-e vagy baloldali. Pedig lett volna rá mód, hogy kiderüljön. Most, köztársasági elnökként nem engedheti meg magának, hogy feladja a pártokon felüliséget. Pedig annak a 3100 állampolgárnak a többsége, aki a közvélemény-kutatásban a bizalmi lista élére emelte, abba a kategóriába tartozik, amely védelemre szorul. A bizalmi lista élére helyezés most dilemma elé állítja az elnököt. Nem moziszínészről van itt szó, akit a véleménynyilvánítók a nyakkendője szerint minősítenek. Ivan Gašparovičnak rövidesen el kell döntenie, hogyan lesz egyszerre pártokon felül álló és szociálisan érzékeny.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.