Nehéz az influenszerek élete – mindenről beszámol a rajongóknak, a kedvükért kel útra „hátizsákos turistaként”, még a ruhásszekrényét és a cipőgyűjteményét is lájkokra váltja. Készülnek a szelfik, és egyre gyakrabban olvasunk arról, hogy egy ilyen, népszerűséghajhász pillanatért valaki az életével fizetett. De lehet, még ez is hoz sok tíz- meg százezer lájkot, maximum a szívecske fekete lesz…
Az élet napos oldala
Egyre többen gondolják azt, hogy megélhetnek abból, ha nem csinálnak semmit, de azt viszont jól dokumentálják és kommentálják. Mindezt nyilvánosságra hozzák valamelyik videómegosztón és/vagy közösségi oldalon, és ha jó a duma, elég extravagáns (megosztó, szerethető, taszító – a megfelelőt aláhúzni) a főszereplő, akkor könnyen népszerűséget lehet vele szerezni, olyannyira, hogy az valóban pénzzé tehető, sőt akár rövid időn belül egy új lakás, pardon, kecó is vásárolható a népszerűségből, könnyen szerzett pénzből.
De hogy tartós legyen a siker, csörögjön a kassza, azért folyamatosan „tartalmat” kell gyártaniuk, ami e kényszer miatt gyakran erőltetett, még csak szórakoztatónak sem mondható, sokszor a szánalmas kategóriát súrolja. És akkor a soksok szépítésről, félinformációkról, megrendezett, nem életszerű jelenetekről ne is beszéljünk. És ezzel van tele az internet, az algoritmusoknak hála már a valóban értékes tartalmakat is a süllyesztőbe taszítva nyomulnak az első találatok között.
A minap például hasznos utazási információkat keresve egy ilyen, hátizsákos turista érkezett az első helyen. Már az első pár perc alapján is nyilvánvaló volt a sok megrendezett jelenet, a „meglepő” véletlenek sorozata… A hátizsákos turista, aki luxusban lubickol, „véletlenül” business classon utazik, és természetesen minden pillanatról beszámol… A rajongók, követők pedig isszák szavait, mintha ez lenne a valóság, mintha ez bárki számára elérhető lenne. Nem az influenszerek létezésével van a baj, hiszen a szórakoztatásra mindig volt, van, lesz igény. Vannak olyan szereplők a neten, akik valóban hasznos információkat, értékes mondanivalót, esetleg tényleg szórakoztató tartalmat kínálnak, és nem is akarnak ennél többnek látszani.
Nem dicsekszenek a vagyonukkal, kérkednek a költéseikkel, luxus életvitelükkel. A valódi probléma az, hogy ezek a megmondóemberek elhitetik a rajongókkal (akik általában a fiatalabb, sokszor tapasztalatlan, könnyebben befolyásolható korosztályhoz tartoznak), hogy az a valóság, amit ők bemutatnak. Hogy minden szép és jó, hogy a gazdagság mindenki számára elérhető, hogy az élet csupa kaland és játék, ahol nincs helye a sikertelenségnek, a rossz kedvnek, a csalódásnak. Így nem csoda, hogy sok rajongó érzi magát sikertelennek, életét unalmasnak, üresnek és szürkének.
Tényleg, észrevették már, hogy a legmenőbb influenszerek sose szomorúak, nincs rossz napjuk, lubickolnak a sikerben, az anyagi javakban? Ami nem is lenne probléma, ha a jelenséget úgy kezelnénk, elsősorban a rajongók, mint egy szórakoztató tartalom, némi életszerűséggel megfűszerezve, és ha megfelelően kezelnék az influenszerek által bemutatott, elhitetni próbált, elérhetőnek beállított alternatív valóságot... És akkor a rajongók is megértik, hogy az ő életük is színes, izgalmas, valós, még ha ennek minden pillanatáról nem is számolnak be percről percre a közösségi oldalakon, lájkokra vadászva…
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.