A felsőoktatási reformot illetően, a tandíj bevezetésével kapcsolatban számtalan tévhit kering a köztudatban. A tandíjat ellenző érvek sokrétűek. Egy a közös bennük: alaptalan félelmeket keltenek.
Alaptalan félelmek a tandíj miatt
Több pénz kellene, hogy az egyetemek több diákot tudjanak felvenni nappali tagozatra. De nem csak pénz kellene, hogy a minőség javuljon, mert ugyebár fájó szívvel, de ki kell mondani, a szlovák diploma az esetek döntő többségében nemzetközi szinten lassan nem ér semmit! Sikeres eredmények inkább kivételnek számítanak, és akkor is a rendszer ellenére születnek, nem pedig a rendszernek köszönhetően.
De ki adja a több pénzt? Csak az állam? És elég lesz, ha több pénzt kapnak az egyetemek? Mindkettőre a válasz nemleges. Minden negatív példa ellenére (szűkölködő kezdő középiskolai tanár) és a vitathatatlan társadalmi haszon mellett az egyetemi diploma pénzt hoz a házhoz, és ez egyre inkább így lesz. Ezért indokolt és igazságos, hogy a Pozsonyban villamosmérnöki diplomáért tanuló diák tanulmányi költségeit ne csak az általánosan (beleértve az alistáli nyugdíjas trafikos néni béréből vagy a kassai vasmű éjjeliőrének cigarettafogyasztásából) begyűjtött adóból fizessék, hanem legalább részben a jövőbeni keresetéből maga a végzett villamosmérnök is „megköszönje” egyetemének a magasabb keresetéhez vezető oktatást. A rendszer lényege tehát, hogy csak az egyetem elvégzése után esedékes a tandíj tényleges fizetése, és aki keveset keres, az kevesebbet is fizet, és akinek nincs jövedelme, nem fizet. Ellentétben a mai rendszerrel a tervezettben nem az a döntő, hogy mennyi van a pénztárcában ma, hanem hogy mennyi lesz az iskola elvégzése után. Ehhez hasonló rendszerek működnek Nagy Britanniában, Ausztráliában, de Magyarországon is, ahol minden populizmus ellenére a hallgatók nagy része ma is fizet, és az előző kormány idején is fizetett tandíjat.
A kapacitás növelése mellett fontos a gyors minőségi felzárkózás. Az egyetemi „piacot” – főleg ha lebontjuk a képet az egyes szakok szintjére, – egy vagy néhány intézmény uralja. Az elmúlt években nagy lehetőségek nyíltak meg az egyetemek előtt. Függetlenné váltak, lehetőségük nyílt a sokszor átkozott, alacsony béreket megállapító bértáblázattól eltérni, így is neves szakemberekkel gazdagítani az tanári gárdát. Nem mellékes, hogy 25 százalékkal kaptak több pénzt egyetemeink az elmúlt négy-öt évben. Változást az egyetemek hozzáállásában azonban aligha fedezhetnénk fel. A diák még mindig nem áll a fontossági sorrend tetején, ami egyébként sem pénzkérdés. A béreket ugyanúgy a régi bértáblázat szerint állapítják meg minden egyetemen (!), nehogy többet kapjon az, aki többet, jobban dolgozik, mert még egy tárgyilagos értékeléskor véletlenül kiderülne, kinek nincs semmi keresnivalója a tanári karban. Mindez azért van, mert nincs semmi kényszer a változtatásra. A nyugati egyetemek még mindig nem veszélyeztetik a hazai „versenytársakat” azzal, hogy tömegesen elcsábítják klienseiket, és a hazai magánegyetemek a rendszernek köszönhetően csak egy szűk, gazdag réteg kegyeit keresik. Ilyen körülmények között, még ha több pénz lesz is, majd talán lassan fejlődünk valamerre, és közben figyelhetjük, ahogy már a harmadik világ országainak egyetemei is bekerülnek a világ élvonalába, ugyanakkor Szlovákiát az élbolyban nem képviseli senki. A gyorsabb minőségi javulást az egyenlő és szabad verseny feltételeinek kialakítása hozhatja meg. Ez fontosabb a pénznél is. Sokan félnek a rendszertől, csehországi és lengyelországi tapasztalatok alapján, ahol sok kétes minőségű magánegyetem működik. A konkurencia azonban attól függ, milyen teret hagyunk neki. Egy vonalra kell állítani mindenkit, az állami támogatást minden diákra egyformán kiutalni, függetlenül az egyetem tulajdonosától. Hogy (külföldi) magánegyetemek is beléphessenek a tág hazai középréteg piacára. Hogy végre mindenkinek legyen választása, és minőségért ne kelljen külföldre menni. Aztán majd a gyakorlatban elválik, ki nyújt jobb minőséget, jobb lehetőséget a (nemzetközi) munkapiacon való helytállásra. Nyíljon meg a tér, hogy Szlovákiának is lehessen legalább egy, de inkább több életképes Közép-európai Egyeteme anélkül, hogy egy milliárdos jóakarata állna mögötte. Nem kell bedőlni az ijesztgetésnek, hogy állami pénz magánzsebekbe fog vándorolni, amikor kerülhetne állami egyetemek büdzséjébe is. A lényeg, hogy minőségi oktatásra fordítsák.
Miről szól tehát a reform? Nem egy megszerzett jogtól való megfosztásról, hanem a szocializmus hazugságai közül egy újabbnak a leleplezéséről, egy kulcsfontosságú társadalmi és gazdasági pillér megmentéséről és fejlesztéséről. Igazságos teherviselésről és egyenlő versenyről szól, amelyek alappillérei egy hozzáférhető, minőségi és fenntartható oktatási rendszernek.
A szerző közgazdász
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.