Aggályos az archiválás?

Elutasította az Európai Parlament azt a tagországok által előterjesztett európai uniós kezdeményezést, hogy a terrorellenes harc jegyében évekig megőrizhetők legyenek a telefonbeszélgetések, e-mailek és egyben távközlési üzenetek technikai adatai.

A képviselők szerint ugyanis félő, hogy a terv sérti az emberi jogokat. Támogatták viszont a hozzászólók az Európai Bizottság múlt héten bejelentett, hasonló témájú – bár rövidebb időtartamú adatrögzítésre vonatkozó – javaslatát, amelyhez az EP közös döntési jogkört tud követelni.

A parlament – az internetes honlapján szereplő információk szerint – a strasbourgi szavazással értésre adta: sérelmezi, hogy az uniós vezető szervek a képviselőknek nem adtak módosítási lehetőséget a javaslattal kapcsolatban. Az EP-tagok azt szeretnék, ha az ilyen típusú szabályok megalkotásába egyenlő mértékben beleszólhatnának.

A terv bevezetését az EU jelenlegi soros elnöke, Nagy-Britannia szorgalmazta elsősorban, és csatlakozott hozzá Franciaország, ĺrország, Svédország és néhány más tagállam is. Az emberi jogi szervezetek mellett ugyanakkor a távközlési cégek is tiltakoztak ellene, jelezve, hogy a terv megvalósítása műszakilag komoly nehézségeket vetne fel.

Az adatrögzítési javaslat csak az egyike annak a tucatnyi uniós kezdeményezésnek, amelyet a nyári londoni robbantások után jelentettek be a terrorellenes harc jegyében. Az Európai Bizottság a maga részéről a múlt héten ismertetett újabb javaslatokat. Ezek között szerepel az is, amely összehangolná a távközlési üzenetváltások adatainak megőrzésére vonatkozó szabályokat. Franco Frattini, a bizottság igazságügyi felelőse rögtön jelezte azt is, hogy a testület néhány héten belül szintén kidolgoz egy adatvédelmi javaslatot a felvetődött emberi jogi problémák kezelésére. Parlamenti képviselők valószínűsítik, hogy a tagországok a bizottsági terv támogatásával igyekeznek előrelépést elérni ebben a kérdésben.

Elvetették a képviselők azt a javaslatot is, hogy az EU ne fogadjon menekültstátusért folyamodó személyeket olyan országokból, amelyek biztonsági szempontból nem minősülnek veszélyesnek. Az EP szerint – amelynek mindazonáltal csak véleményezési joga van e tervezettel kapcsolatban – félő, hogy az elképzelés nem fér össze teljesen a nemzetközi emberi jogi egyezmények tartalmával.

A szerző az MTI brüsszeli tudósítója

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?