A varsói NATO-csúcs elé

A varsói NATO-csúcs elé

<p><span style="font-size: 12px;">Szlovákia és Magyarország is NATO-tag, és ennek a védelmi közösségnek az a lényege, hogy ha bármely tagot támadás ér, akkor a segítségére siet a többi tagállam, magára nézve is háborús helyzetnek tekintve az ügyet.&nbsp;</span></p>

Máshogy fogalmazva azért nem érdemes kisebb NATO-tagokat sem megtámadni, mert az egyet jelent a hadüzenettel Németország, az USA, az Egyesült Királyság és Franciaország részéről, utóbbi három ráadásul atomhatalom. Ahhoz, hogy hihető legyen, hogy tényleg képesek a tagok egymást megsegíteni, ugyanúgy fenn kell tartani a honvédelmi erőket, fejleszteni és kiképezni a katonaságot. 

Egyébként az látszana kívülről, hogy mindenki arra vár, majd Washington megmenti, ha baj van. Ez viszont komoly katonai és politikai kockázat lenne. A közös vállalás, a közös védekezés arról szól, hogy mindenki beteszi a részét a szövetségbe. 
Az észt elnök, Toomas Hendrik Ilves nemrég azt mondta, a balti államok olyan orosz fenyegetést éreznek, amely megköveteli, hogy ne csak egy esetleges közös védelmet ígérjünk, hanem elrettentésképpen a megfelelő erők már most jelen legyenek a térségben. Hogy ne „visszafoglalni” kelljen a balti államokat egy esetleges agresszió esetén, hanem meg lehessen előzni bármilyen katonai kalandorságot a nagy szomszéd részéről azáltal, hogy megfelelő erejű szövetséges csapatok állomásoznak a három országban. Az elrettentés volt az erőssége a NATO-nak a hidegháború alatt is. 
Magyarország és Szlovákia, ahogy a nyugat-európai országok jó része sincs most közvetlen veszélynek kitéve, legalábbis hagyományos katonai értelemben. (Ami nem jelenti, hogy a kiberháború ne zajlana mindenütt teljes erővel, és a nukleáris fenyegetés is jóval mélyebb, mint a külső határok vonala.) Ettől függetlenül nem legyinthetünk a baltiak aggodalmára, hanem folytatni kell a közös felkészülést. 

Eddig is teljesítettek magyar vadászgépek légi ellenőrzést a balti országok felett, és több gyakorlatra utaztak be magyar katonák az északi területre. Az itt befektetett erő és energia megtérül és a tapasztalat felhasználható máshol is, a földközi-tengeri térségtől a távoli bevetésekig. A közelgő varsói NATO-csúcs egyik fő célja, hogy hihető és kivitelezhető ígéreteket tegyenek a tagállamok arra, hogy az elrettentés érdekében hajlandóak a befektetésre. Ma a baltiakkal vagyunk szolidárisak, holnap pedig – szükség esetén – velünk lesznek azok.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?