A választási közöny a szélsőségnek kedvez

MTI-FIGYELŐHa kevesen mennek el választani a csütörtöktől vasárnapig tartó európai parlamenti választáson, az a szélsőjobboldali, szélsőbaloldali, rendszer- és EU-ellenes erők malmára hajtja a vizet – írta a Financial Times.A tekintélyes brit napilap arra figyelmeztet, hogy ezek a pártok akár a voks

MTI-FIGYELŐ

Ha kevesen mennek el választani a csütörtöktől vasárnapig tartó európai parlamenti választáson, az a szélsőjobboldali, szélsőbaloldali, rendszer- és EU-ellenes erők malmára hajtja a vizet – írta a Financial Times.

A tekintélyes brit napilap arra figyelmeztet, hogy ezek a pártok akár a voksok egyharmadát is megszerezhetik, ám a veszélyt nem abban látja, hogy milyen irányba befolyásolhatják az európai jogalkotást Brüsszelben és Strasbourgban. Ennek hatásait mérséklik majd a szélsőségesek nézetkülönbségei. „Ugyanakkor ha első vagy második helyen végeznek Franciaországban, Nagy-Britanniában vagy máshol, az a mostaninál is károsabb hatással lehet az adott országban folyó politikai diskurzusra” – mutat rá a lap az igazi kockázatokra, egyúttal arra inti a fősodor minden pártját, álljanak ellen a kísértésnek, ne próbálják átvenni a populisták ötleteit népszerűségük növelése érdekében.

Ezzel egy időben ugyanakkor a lap megítélése szerint a mostani választáson az eddigieknél jobban előtérbe kerülhetnek az európai témák az eddig meghatározónak számító belpolitikai kérdések helyett. A cikk írója úgy véli, az emberek a válságból leszűrték a tanulságot, hogy ami az egyik országban történik, az a többit is kivétel nélkül érinti. Ugyanakkor a populista pártokra szavazó emberek úgy vélik, hogy az EU és az azt támogató hagyományos pártok mindent tönkretettek, amihez csak hozzáértek.

A újság arra is kitér, hogy 1979 óta folyamatosan csökken a részvételi hajlandóság az EP-választásokon, és bár a parlament jogkörei folyamatosan bővültek, a válságkezelésben például teljesen háttérbe szorult, a döntéseket a kormányok hozták, vagy az Európai Központi Bank.

Az EP-választáson várhatóan mindenütt alacsonyabb lesz a részvétel, mint a parlamenti választásokon, és ebből következően a populista pártok jobb eredményt is érnek majd el – vonja le a következtetést a Financial Times, amely egyúttal figyelmeztet: ez nem ok a pánikra, de arra kellene ösztökélnie a tagállamok kormányait, hogy előmozdítsák a gazdasági fellendülést és javítsák az EU hatékonyságát.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?