Még diákkoromban olvastam Amin Maalouf libanoni származású író könyvét a középkori keresztes háborúkról, amelyet Európa keresztény uralkodói vívtak a Szentföld uralmáért a muzulmánok ellen a 11–13. században.
A próféta keresztes serege
Maalouf motoszkált a fejemben a Mohamed próféta karikatúrái kapcsán kitört, immár világméretű konfliktus kapcsán. Az ügy azzal kezdődött, hogy a dán Jyllands-Posten pályázatot írt ki 12 rajz elkészítésére egy dán gyermekeknek szánt, Mohamed életéről szóló könyv illusztrálásához. A beküldött pályaműveket – amelyek között volt gyermeteg és provokatív – hozta le először a Jyllands-Posten, majd az első kisebb botrány kitörése után az európai liberális sajtó java. Mivel az iszlám szerint Mohamed próféta ilyen ábrázolása istenkáromlásnak számít, más civilizációk, amelyek nem egyszer figurázták ki saját Istenüket, cenzúrázzák saját szokásaikat? Allah nevében? A muzulmánok, akik joggal sérelmezik egyenlő jogaik hiányát Európában és szerte a világban, ezúttal túllőttek a célon. A dán cégek elleni gazdasági bojkott minden muszlim szíve joga, de a nagykövetségek és európai civilek elleni támadások már korántsem. Ez utóbbiak mélyen elítélendők – elsősorban a muzulmán világ által. Mivel sikeres párbeszéd csak egymás kölcsönös elfogadásán alapulhat, a muzulmán vallási közösségeknek is el kell fogadniuk, hogy a véleményszabadság a nyugati civilizáció szerves része. Ráadásul a Jyllands-Posten tulajdonképpen az európai sajtó iszlámmal kapcsolatos öncenzúrájának vetett végett, amely egyfajta – rossz – médiareakció volt az egyre erőszakosabbá váló európai muzulmán közösségek fellépésére.
A karikatúraháború miatt új értelmet nyert Sztálin híres költői kérdése, amely a XX. században meghatározta a vallás hatását a politikára: Hány hadosztálya van a pápának? A profétának éppen elegendő, hogy a Nyugat felismerje: a muzulmán világ egy része már javában vívja a maga civilizációs háborúját. Itt az idő, hogy a Nyugat vállalja saját civilizációjának vívmányait és ezen alapuló, de egyenrangú párbeszédet kezdeményezzen a muzulmán világ – nagy többséget alkotó – békés részével. Azokkal kell törődni, akik közül nem egy újabb bin Laden, hanem egy muzulmán Larry Flint kerülhet ki. (Miloš Forman filmjéből is ismerhetjük Larry Flint történetét, aki katolikus egyházfikat kigúnyoló karikatúrákat jelentetett meg lapjában, és ezért bíróság elé került. Az amerikai bíróság ítélete tulajdonképpen az volt, amit a francia felvilágosodás óta vallunk: Nem értek önnel egyet, de mindent megteszek, hogy szabadon hirdethesse véleményét.)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.