A nap, amikor inkább ne akarjuk megérteni az angol humort

<p>Június 23-a egész biztos a történelemkönyvbe kerül. A nap, amikor a frászt hozzák Európára a britek.&nbsp;</p>

Az uniós tagságról szóló népszavazásukon meglökhetik az első dominót, és ki tudja, mennyi dőlhet el. Ezt olyan érvekre és érzelmekre alapozva teszik, amelyeknek nem sok közük van a valósághoz. 

Abban mindenki egyetért, hogy a szavazás maga komolyan veszélyezteti az elmúlt évtizedek közös európai építkezését. Akkor is, ha maradnak, akkor is, ha mennek. 
Egyrészt azért, mert a példa ragadós és veszélyes: mostantól minden miniszterelnök népszavazással fenyegetőzve akarhat több jogosítványt kicsikarni az uniótól. Ahelyett, hogy éppen a legégetőbb területeken a hatalmat közösen gyakorolnák az európai kormányok. 
Hiszen azért voltunk képtelenek a menekültválságot is hatékonyan kezelni, mert nem volt elég hatáskör európai szinten, és ezért a fővárosok egymásra vártak vagy egymást hozták kényszerhelyzetbe, aminek sakk-matt lett a vége. 
Másrészt azért is veszélyes a brit referendum, függetlenül az eredménytől, mert egy régóta érő euroszkeptikus megerősödés egyik állomását jelenti, és lehet folytatás. Ne felejtsük el, hogy a hétvégén Spanyolország választ, ahol a szélsőbaloldali Podemos párt erősödött meg; ennél még veszélyesebb a németországi radikális AfD előretörése, és Rómában éppen a hétvégén váltották le a kormánypárti polgármestert az Öt Csillag mozgalom emberére. 
A közvélemény-kutatások szerint Francois Hollande csak a negyedik helyről vág neki a jövő évi francia elnökválasztásnak, és ha Marine Le Pennel kerülne szembe a második fordulóban, veszítene. Másképpen mondva, csak más jelölt győzheti le a szélsőjobboldali Nemzeti Front elnökét. 
A brit népszavazás témái ráadásul csak virtuálisan léteznek. A pártelnökök tévévitáján a bevándorlás került elő, de nem a Közel-Keletről induló, hanem az unión belüli, különösen a közép-európai régióból származó munkavállalók ügye. 
A számok mindeközben magukért beszélnek és egyszerűen bizonyítható, hogy a britek rossz helyen keresgélnek a probléma után. A régiónkból érkező emberek foglalkoztatottsága Angliában 80 százalék felett van, ami megelőzi a britekét és messze megelőzi a 65 százalék alatt ragadt nem uniós külföldieket, tehát a többi kontinens bevándorlóit. 
Ráadásul közel annyi brit él az unió egyéb országaiban (1,8 millió), mint amennyi uniós bevándorló mostanra összegyűlt a szigeten – 2,3 millió. Ha nem dolgoznának kelet-európaiak Londonban, gyorsan munkaerőhiány lépne fel. 
A politikai hisztériakampány elindítása miatt David Cameron brit miniszterelnököt és a politikai döntéshozókat történelmi felelősség terheli. Még akkor is, ha ma nem az unióval szemben szavaznak a britek. Nem létező problémákból kreáltak társadalmi megosztottságot, amellyel már rövid távon árthatnak a saját országuknak is. A valóság persze ritkán zavarja a politikusokat, most viszont fénysebességgel közeledünk afelé, hogy kénytelenek legyenek figyelembe venni.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?