<p>Robert Fico románca és az Orbán-lány lagzija. Ez a két téma uralta az elmúlt napokban a szlovák és a magyar politikai bulvárt, és mindkét esetben gyakran szóba került a sajtó felelőssége. Mennyire lehet-legyen a politikus magánélete nyitott könyv, és a sajtó meddig turkálhat a politikus és családjának mindennapjaiban?</p>
Amikor a sajtó, a lesifotósok felelősségét emlegetik a politikusok és a közszereplők magánéletének megsértése kapcsán, általában Diana hercegnő és Dodi Al Fayed esetét hozzák fel példaként, amikor részben a paparazzik hajszolták a halálba a párt, és sokan őket teszik felelőssé a halálos kimenetelű balesetért. Nálunk ennyire sosem fajult el a dolog, de nincs tisztázva, hogy a média mennyit foglalkozzon a politikusok magánéletével, hol is van a határ. Ezt a határt azért is nehéz meghúzni, mert egy profi politikus és stábja már régen nem ellenségként kezeli a sajtót, hanem az adott helyzetben mindig megpróbálja a lehető legtöbbet kihozni a sajtómegjelenésből. De persze csak akkor, ha ez jól jön neki. Ebben mind Robert Fico, mind Orbán Viktor stábja profi. Ki ne emlékezne rá, hogy a Nový Čas napilap munkatársa „teljesen véletlenül” lefényképezte, ahogy a Smer elnöke a pozsonyi gáton edz reggelenként, és a miniszterelnök úgy nyomja a fekvőtámaszokat, mint kevesen az országban? Idén nyáron ugyanennek a lapnak a „lesifotósa” kapta le a miniszterelnököt derékig a vízben, s a fél ország „megcsodálhatta” Fico kidolgozott felsőtestét? Ez az irányított, baráti bulvármédia. Ezzel szemben a rosszindulatú, ellenséges bulvársajtót képviseli a másik napilap, melynek lesifotósa a titkárnőjével csókolózva kapta le a kormányfőt. Mivel ez a fajta bulvár nem irányítható annyira jól, és a szavazókra tett hatása nehezen megjósolható, a miniszterelnök és egész stábja tűzzel-vassal harcol ellene. Pedig ugyanazon személy magánéletének egy-egy pillanatáról van szó.
A magyar miniszterelnöknél az elmúlt hónapban lánya esküvője volt hasonló téma. A baráti bulvár, a Blikk napilap első kézből kapta az „értékes híreket” az esküvői előkészületekről. Maga a miniszterelnök „húzta be” a családját a médiába, mert a stáb úgy értékelte, hogy azzal csak nyerhet, ha akár a legintimebb részletekig, de irányított formában foglalkozik az eseménnyel a sajtó. Ezzel szemben az, hogy a leendő vőnek vannak kétes ügyletei, a helyi polgármester pedig valójában egy kiskirály, és hogy az esküvő helyszínén rekordtempóban újítják fel a közutakat, közpénzen, már a miniszterelnök jelenlegi és leendő családjának magánéletébe való vájkálásnak tekintette Orbán Viktor és stábja. Itt is ugyanazt láttuk, mint Ficónál. A baráti sajtón keresztül remekül lehet manipulálni a közvéleményt. Az ellenséges sajtó ellen viszont tűzzel-vassal harcolni kell. Pedig mindketten tudhatnák, hogy egy demokratikus országban még egyetlen politikusnak sem sikerült legyőznie és térdre kényszerítenie a médiát. De nem demokratikus módszerekkel ez sikerülhet. Szlovákiában ez szerencsére egyelőre nem fenyeget.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.