Tényleg meg kell vívni ezt a minden eddigitől különböző háborút, a terrorizmust meg kell állítani. Alakulgat valamiféle, talán csak a nagy világégések idején tapasztalt nemzetközi egység is.
A Kreml csapdája
Tényleg meg kell vívni ezt a minden eddigitől különböző háborút, a terrorizmust meg kell állítani. Alakulgat valamiféle, talán csak a nagy világégések idején tapasztalt nemzetközi egység is. De azt ne higgye senki, hogy minden szép lesz, hogy csak fehér és csak fekete lapokat lehet leosztani, hogy feddhetetlen Grál-lovagok fognak küzdeni az ősgonosz ellen. Szembetűnő például az orosz külpolitika rendkívüli aktivitása, Putyin mindenütt a legszívesebben látott vendégek közé tartozik. Senki sem kételkedik abban, hogy a Kreml is komolyan gondolja a terrorizmus elleni harcot, sőt vezető szerepet akar benne játszani. Ugyanakkor nyilvánvaló, számára az a legfontosabb, hogy a csecsenekkel rendezze a számlát, s ráadásul ezt nemzetközi támogatással tehesse. Ezt bizonyítják múlt heti álszent megnyilatkozásai, amikor 72 órás ultimátumot adott a csecsen fegyvereseknek, s megpróbálta mindannyiukat egy kalap alá venni bin Ladennel és terrorista hálózatával. A világnak, Amerikának szüksége van Moszkva helyismeretére, erős közép-ázsiai pozícióira az afganisztán elleni hatékony csapáshoz. Ahogy erősödik ez a felismerés, úgy gyengülnek a Kreml csecsenföldi politikáját bíráló hangok, sőt már nem is hallatszanak. Senki sem akad, aki nemzetközi fórumokon Putyin szemébe mondaná, hogy hazudik. A csecsenek tényleg követtek el terrorista merényleteket, amit el kell ítélni, de nem minden csecsen harcos terrorista. A mostani, már harmadik csecsen háborút Jelcin hathatós segédletével Putyin robbantotta ki, hogy a lehető legkényelmesebben foglalhassa el az elnöki széket. A csecsen háború nem arról szól, hogy a csecsenek terrorista akciókat kezdtek és jött a megérdemelt megtorlás. Hanem arról, hogy a többi szovjet utódállamhoz hasonlóan a csecsenek függetlenséget akartak, de azt Moszkva nem engedte, már a cári időkben sem. Azon nem lehet csodálkozni, hogy az orosz tömegek vevők a Kreml csecsenekkel kapcsolatos propagandájára, az orosz–szovjet–orosz történelem sosem a demokráciáról szólt. Nem szabadna, hogy a világ is belesétáljon ebbe a csapdába, mert szentesítené az orosz katonák csecsenföldi kegyetlenkedéseit. Az lehet, hogy az orosz átlagpolgár fél a csecsen terrorizmustól, de a csecsen átlagpolgárnak is minimum annyi oka van félni az ottani orosz terrortól. A lényegen nem változtat, hogy ez a téma most rendkívül időszerűtlenné vált a világpolitikában.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.