A kormányalelnök hallgatása

<p>A lehallgatási botrány miatt távoznia kellett a Radičová-kormány első miniszterének. Ľubomír Galko (SaS) már nem a védelmi tárca vezetője, és ez így van rendjén. Végül is már az egész kabinetnek régen távoznia kellett volna, helyére újat kellett volna kinevezni, ha Ivan Gašparovič államfő teljesítené alkotmányos kötelességét.</p>

A politikusok „csendes” megegyezése, hogy Iveta Radičová miniszterelnök marad addig, amíg a tavaszi választások után nem nevezik ki a kormányt nincs összhangban az alkotmánnyal. Sem a józan ésszel.

A lehallgatási botrány nem fejeződik be Galko védelmi miniszter visszahívásával. Távolról sem, közel sem. Tény, hogy olyan átiratok kerültek ki, amelyeket nemhogy nyilvánosságra nem lett volna szabad hozni, hanem le se kellett volna írni. Fölösleges ködösítés a vita arról, hogy a lehallgatás törvényes vagy sem, mivel a bíró adott rá engedélyt. Egy civilizált országban vitatkozni lehet a bíróságok döntésén, sőt kétségbe lehet őket vonni, de mindenekelőtt feltétlenül tiszteletben kell tartani azokat.

Törvénysértést azzal követtek el, hogy leírták azokat a lehallgatott beszélgetéseket, amelyek nem függenek össze azzal, amit a bíróság engedélyezett. Igen, a beszélgetések szaftosak és valósak, mivel úgy hangzottak el, ahogyan leírták őket. Igen, az emberek fehéren feketén láthatták, hogyan viselkedik a magánéletben Kaliňák képviselő, a Pravda szerkesztője és milyen alapokon működik a napilap. De hogyan teljesítették azokat az elvárásokat, amelyek miatt a bíróság engedélyezte a lehallgatást? Sehogy, és ebben könyörtelen a törvény – azonnal likvidálni kell az átiratot. Az ilyen jellegű információkat meg kell semmisítenie az illetékes állami szervnek, ez kötelessége, nem lehetőség. És egyértelműen megszabja azt is, hogy egyedül a védelmi miniszter a felelős azért, hogy az anyag kiszivároghatott.

A beszélgetések átiratára sokan reagáltak – politikusoktól kezdve az újságírókon át a közvélemény egy részéig. Azonban hallgatott az, akinek az emberi jogok megsértése miatt fel kellett volna emelnie a szavát – Rudolf Chmel, az emberi jogokért felelős miniszterelnök-helyettes. Ha az alapvető jogokat két csoportra oszthatjuk, fontosabbakra és fontosakra, a magánélethez való jog védelme nyilvánvalóan az első csoportba tartozik.

A választások után az új hatalom nyugodtan és a törvényeket megszegve folytathatja a lehallgatást. Nálunk csak formális a titkosszolgálatok ellenőrzése, továbbra is maradnak állam az államban. Úgy vélem, a törvény módosítása – amelyet most nagy gyorsan előterjeszt az SDKÚ – sem vezeti be a hatékony ellenőrzést. Csak lehetőséget ad további párttagoknak, hogy hivatalosan hozzájussanak olyan információkhoz, amelyekhez ma még hivatalosan tilos hozzáférniük.
Juraj Hrabko

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?