Ha jól emlékszem, talán a rendszerváltás óta nem irányult oly erőteljes és széles körű figyelem a versre Magyarországon és a Kárpát-medence magyarlakta tájain, mint az elmúlt napokban, hetekben.
A költészet reneszánsza?
Ezért is jut eszembe, vajon József Attila inspiráló-integráló személyiségén és költészetén kívül nem játszott-e valami más is szerepet ebben a mostanában szokatlanul nagy és felemelő „lírai” sereglésben, ünnepi műsorok, gálaprogramok, versmondó versenyek, alkalmi kiadványok megszületésében. Nem az történik-e, hogy a költészet reneszánszának ideje közeledik, amikor már korántsem csupán négy-öt irodalmár hajol össze, valamint körülbelül ugyanennyi széplélek útitársa a vers, hanem – megérezvén ezt az újjáéledést, újjáéledő érdeklődést, a szervezők is egyre többen fordulnak feléje, mint oázis felé, a morális és szellemi elsivatagosodás jelenkori változatának valóságában?! Ha megesne eme csoda, akkor talán az a másik is bekövetkezhet: a folyamatosan bővülő befogadói körök kisugárzó hatása révén ellenszere lehet a vers egyebek között annak a butító amerikai és elamerikanizálódott szórakoztatóipari és kulturális mosléknak, melyet naponta tálalnak elénk a legszélesebb tömegek számára legkönnyebben elérhető médiák, mindenekelőtt a kereskedelmi tévécsatornák. Persze, mindez inkább csak óhaj, mely azonban, lám, kicsi örömre is mozdul, miközben e sorok íróját arra sarkallja, pláne ezekben a pénzhiányos időkben, hogy hódoljon azok előtt, akik – romantikus pátosszal szólva – a költészet tartományaiba vezetik a népet. Egyáltalán a könyv felé. Például A Nagy Könyv, vagy ha úgy tetszik, a legjobb száz könyv felé. És azon túl.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.