A kiszabadult szellem

<p>Az Egyesült Államokban többen kérdezték tőlem aggódva, mit gondolnak mostanában az európaiak? Hogyan látjuk Donald Trumpot és az elnökválasztást? Romlott-e Amerika imázsa?</p>

Először azzal nyugtatom őket, hogy önmagában emiatt nem romlott a megítélésük, hiszen Európát már egy-két választási ciklussal korábban utolérte az a populizmus, ami most Trumppal őket is. Elég a francia Nemzeti Frontra, Kotlebára, a román Vadim Tudorra vagy az osztrák Szabadságpártra gondolni.

Mikor épp hátradőlnének beszélgetőtársaim, hogy Amerika megint úgy van valamiben előrébb, hogy hátrább van, ekkor azért hangsúlyozom nekik: a szellem kiszabadult a palackból. Az az indulat, harag, feszültség és elégedetlenség, amely e pártokat és Trumpot a legnépszerűbbek közé röpítette ilyen rövid idő alatt, akkor sem fog eltűnni, ha Hillary Clinton nyer.

Persze egyik amerikai elnökjelölt sem ideális, nem makulátlan. Trumpot lassan már érdemben is tudják támadni: most éppen a Trump Egyetemnél eltűnt pénzek tartják izgalomban a szavazókat. Hillary körül még nem ült el a hírhedt email-gate, az az ügy, amikor rengeteg hivatalos levelet magánszerveréről küldött el, nem a védett kormányzati számítógépes rendszerről, a törvényi tiltás ellenére. A tartalmuk pedig külön érdekes.

A választás végkimenetele továbbra is kiszámíthatatlan, bár Trump a több mint tízmilliós előválasztói szavazótáborával nem is különösen erős, ezt csak az elektori rendszer teszi, mivel több államban a győztes mindent visz rendszer él. Trump és Clinton is igyekszik magához csábítani Bernie Sanders jobbára fiatal szavazóit, akik Sanders ígéretei nyomán mintha az egykori Szovjetunióban lennének nászúton.

Közben persze Oroszország sem tétlenkedik. A demokrata stáb egyik szerveréről ellopták a Trump elleni, vádaskodásra építő kampánystratégiát. Ez a kéretlen segítség még okozhat gondot a republikánus jelöltnek, korábban is megjelentek feltételezhetően orosz kötődésű oldalakon Trumpot támogató anyagok. Hillary Clinton számára pedig egyik alapítványa tett félre orosz állami cég által fizetett pénzeket. És akkor a kínaiakról még nem is beszéltünk...

A választási hajrá mostantól novemberig tart, a szellem kiszabadult a palackból, és nem mindegy, melyik jelölt hogyan kezelné a tömeges protesthangulatot a beiktatása után.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?