A Fű, az FBI és az Új Generáció

<p>Úgy indult, hogy a kiberbiztonságról írok egy elemzést egy think-tank számára. Az ember ilyenkor háttérbeszélgetéseket szervez, gyűjti az információkat, és néha meglepetés éri, új szempont, vagy egy régebbi mozaikdarab kerül új megvilágításba. Egy plasztikus példa viszont teljesen megváltoztatta a közigazgatás jövőjéről alkotott képemet.</p>

Az FBI vezetőjét, James Comedyt azzal bízták meg, hogy toborozzon 2000 új embert a szövetségi rendvédelmi szervhez, ráadásul javarészt kiberbiztonsági gurura lenne szükség, tehát informatikusokra. Comey azt mondta a megrökönyödött törvényhozóknak, hogy sajnos szinte lehetetlen az élvonalbeli hackerekből bárkit is felvenni szövetségi alkalmazottnak, mivel aki az elmúlt három évben elszívott akár egyetlen marihuánás cigarettát, azt tilos alkalmazni. Ez a szabály már alighanem több mint fél évszázados, de érvényes. Úgy fest, komoly fejtörtést okoz az USA-ban, hogy az IT-szakemberek mekkora része szív el időnként egy-egy jointot.

Mindenesetre elgondolkodtató, hogy a fiatalok nemcsak az FBI-hoz nem szegődnek el, hanem közalkalmazásba sem, és nem csak a marihuána miatt. Az új generáció izgalmas szakmákban gondolkozik, és nem feltétlenül csak a pénz miatt. Ami biztos, az az életpálya már végképp a múlté, hogy valaki 23 évesen belép egy munkahelyre, majd 65 évesen elmegy nyugdíjba. Elviekben is, generációsan is, és lassan az állami nyugdíjkasszák állapota miatt is.

A közigazgatás emberi erőforrás rendszerét újra kell gondolni néhány területen, a titkosszolgálatoknál, egyéb szerveknél valóban a droggal kapcsolatos kérdések is égetőek lehetnek. Mi várható, mi az a szint, amikor az utánpótlás annyira kritikus lesz, hogy nemzeti érdekké válik a lazább szabályozás, a rugalmasabb fizetés, a flexi munkaidő vagy a néhány évre szóló alkalmazás a határozatlan életpálya helyett? A multiknál és nemzetközi szervezeteknél is hozhat változást a következő generáció: hajlandóak lesznek a fiatalok ingyen gyakornokoskodni? Nemrég egy olyan fiatal tüntetett, aki sátorban lakott az ENSZ-gyakornoksága idején, a zord gyakornoki körülmények miatt. Az uniós intézmények egyébként fizetnek. A „jól mutat majd a CV-dben, ha nálunk dolgozol egy kicsit ingyen” érvre egyre kevésbé vevők. Ráadásul tényleg élni kell valamiből.

A könnyű drogok, a felgyorsult munkaerőpiac, az online világban felnőtt generációk keresztmetszetében a régi állami rendszereket és a közigazgatást is újra kell gondolni. A hatékony közigazgatásnak szüksége lesz azokra, akik most semmi pénzért nem állnának be oda. El kell érni, hogy mérlegeljék ezt a karriert is, legalább pár év erejéig. A végén nekünk, polgároknak lenne egyszerűbb az önkormányzatoknál és az állami adminisztrációnál.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?