A falu tűréshatára

Rossz fényt vetne a kormányzó garnitúrára, ha módosítania kellene a 2002. évi költségvetést. Érthető tehát, hogy a pénzügyminiszterrel az élen ott próbálnak faragni a tervezett kiadásokon, ahol csak lehet.

Rossz fényt vetne a kormányzó garnitúrára, ha módosítania kellene a 2002. évi költségvetést. Érthető tehát, hogy a pénzügyminiszterrel az élen ott próbálnak faragni a tervezett kiadásokon, ahol csak lehet. Az agrárönkormányzatok máris tiltakoznak a kilátásba helyezett – de jóvá még nem hagyott – megszorító intézkedések ellen. A minap nyilatkozatban közölték: ha a kormány valóban tovább kurtítja a mezőgazdaság részére az idén már eleve alaposan lefaragott támogatásokat, akkor valószínűleg nagyszabású tiltakozó akciókat szerveznek.

Hamarosan kiderül, megijed-e a kormány a nyilatkozat szövegétől. A pénzügyminiszter csütörtökön terjeszti a kormány elé a tárca költségvetés-megszorító javaslatait, és – ha minden tervszerűen alakul – a kabinet ezen a napon dönt a gázművek eladásából származó milliárdok elosztásáról is. Mivel minden épeszű politikus és gazdasági szakember óv attól, hogy az elengedhetetlen reformok finanszírozása helyett ezek a milliárdok gazdasági tűzoltásra forgácsolódjanak szét, a mezőgazdaság is aligha számolhat azzal, hogy további támogatáscsökkentés nélkül vészeli át a kilátásba helyezett megszorító intézkedéseket. Kérdés azonban, mekkora a földművelők tűréshatára, hiszen a mezőgazdaság hazai forrásokból történő támogatása tavaly az EU-tagállamok támogatási szintjének mindössze 15 százalékát tette ki, miközben 1998-ban még a 26 százalékát. Azért is óhatatlanul felmerül a tűréshatár kérdése, mert a rendszerváltás egyik – ha nem a legnagyobb – vesztesének tartott ágazat nemcsak a EU-tagországok mezőgazdaságától szakad le mind nagyobb mértékben, hanem a visegrádi négyek mezőgazdaságától is, jóllehet azok sem élvezik feltétlenül az állam támogatását. A szlovákiai mezőgazdaság és feldolgozóipar ellehetetlenülése pedig már az élelmiszer-behozatal növekedésében is megnyilvánul, csakúgy, mint a 20 milliárdot már meghaladó külkereskedelmi hiányban. Mindez bizonyára megnehezíti a mezőgazdaságról folyó csatlakozási tárgyalássorozatot is. Nem kedvező, hogy növekszik az élelmiszer-behozatal. Jelzi ugyanis, hogy idehaza nem vagyunk képesek versenyképesen (jól és olcsóbban) termelni. Az viszont nagyon rossz, hogy a szlovákiai mezőgazdaságban használt gépek és berendezések 80 százaléka már elavult, és ilyen technikával szinte képtelenség is versenyképesen termelni. A közpénzekről döntőknek talán az ilyen szempontokat se ártana figyelembe venniük, bár nyilvánvaló, hogy a kormány mandátumának lejárta előtt már aligha hoz olyan gazdaságpolitikai intézkedést, amellyel eredményesebben segítetné a mezőgazdaság korszerűsítését.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?