A kedden megalakult kormánykoalíció megfogalmazta a leendő kormányprogram alapját képező téziseket.
A 2. Dzurinda-kormány tézisei
Kultúra
Ezen a területen az egyik fő célkitűzés a több forrásból történő finanszírozás feltételeinek, valamint a kultúra szabad fejlődésének a szavatolása. Új médiatörvény előkészítése is szerepel a programtézisekben. A kormány továbbá törvényt kíván előkészíteni a közszolgálati televízióról és rádióról, s egyebek mellett belefoglalja az önálló magyar szerkesztőségek létrehozását és adásidejük bővítését. A tézisek között szerepel a nemzeti kisebbségekről szóló törvényjavaslat előkészítése, beleértve a kisebbségi kultúra finanszírozásának megoldását is.
Oktatásügy
A kormánykoalíció legfontosabb, oktatásügyben vállalt kötelezettségei sorából kiemelkedik a részben költségtérítéses és a párhuzamosan több anyagi forrásból támogatott felsőoktatás bevezetése, mely az ígéretek szerint valamennyi hallgató számára hozzáférhető hitelrendszer kiépítésével párosul. A közoktatási reform részeként kötelezi magát egy új közoktatási törvény elfogadására. Növeli az egyes képzési szintek közti átjárhatóságot, mely idővel a felvételi vizsgák meg-szűnéséhez vezethet. Bevezeti az egységes érettségi vizsgák rendszerét. Kötelezi magát, hogy a választási ciklus első évében létrehozza a magyar nemzetiségű állampolgárok felsőfokú képzését biztosító egyetemet. A koalíció megígéri a tárca nemzetiségi és nem állami oktatást felügyelő részlegeinek felújítását.
Régiófejlesztés, építésügy
Az új kormány az egyik legfontosabb feladatának a régiók pénzügyi hátterének megteremtését tartja, ezért fokozatosan ki kívánja egyenlíteni a helyi és regionális önkormányzatok hatáskörébe tartozó adó- és pénzügyi forrásokat. Prioritásként kezeli az elmaradott régiók hatékony támogatását és a határ menti együttműködést is. Az építésügyben folytatja a lakbérek liberalizációját, és megteremti a feltételeket a hatékony lakáspiac létrejöttéhez. Hogy az elkövetkező négy évben minél több lakás és családi ház épüljön, elsősorban a magánbefektetéseket támogatja. A hazai lakásépítés leghatékonyabb támogatási formái közül a jelzáloghiteleket helyezi előtérbe, míg a lakás-takarékpénztárak állami támogatását és a közvetlen állami támogatások rendszerét át kívánja értékelni.
Gazdaság
A gazdasági tárca egyik legfontosabb feladata az elkövetkező négy évben a vállalkozói környezet intézményi hátterének a megteremtése és a vállalkozást gátló adminisztrációs akadályok csökkentése. Ezzel együtt minél hamarabb meg szeretné honosítani Szlovákiában is az elektronikus aláírás széles körű használatát, és megteremteni az elektronikus kereskedelem feltételeit. Folytatni szeretné a víz-, gáz-, távhő- és villanyenergia-szolgáltatás liberalizációját, és felszámolja az energiaárak keresztdotációját.
Pénzügy
A szaktárca egyik legfontosabb feladata az adórendszer egyszerűsítése, az adóterhek mérséklése, az átalányadó szerepének kiterjesztése, a felosztó-kirovó rendszer túlsúlyának lefaragása, melynek eredményeként a központi újraelosztás aránya a bruttó hazai össztermék (GDP) 30-35 százalékára mérséklődik. A kormány emellett támogatja az európai uniós normáknak megfelelő új határátkelők létesítését.
Agrárium
E területtel kapcsolatban a kormányprogram összeállítói 16 célkitűzést fogalmaztak meg. Az egyik legfontosabb feladatnak a piaci feltételeknek és a szabad verseny elvének az agráriumban történő meghonosítását említik. A program több pontban is foglalkozik a földdel, a földtulajdonnal kapcsolatos jogok rendezésével. A restitúcióval kapcsolatban a következőt állapítja meg: „Az igények realizálásának és az eredeti tulajdonjogi viszonyok rendezési határidejének letelte (azaz 2006) után az addig nem nevesített földtulajdon mint ráháramlás vagy gazdátlan tárgy az állam tulajdonába kerül. Az állam azt a földterületet, amelyet nem kell felhasználni össztársadalmi jelentőségű létesítmények és infrastruktúra építésére, átvezeti a községek tulajdonába. A községek a föld egy részét felkínálják a község kataszterében gazdálkodó jogi vagy természetes személyeknek, amelyek/akik folytathatják rajta a mezőgazdasági termelést. A föld külföldieknek történő eladása erre a területre is vonatkozik.”
Közlekedés, távközlés
A kormánykoalíció a közúti és vas-úti közlekedés kiegyensúlyozott felhasználásra törekszik, figyelembe véve a környezetvédelmi szempontokat is. Az autópályák építéséhez az állami pénzeken kívül magántámogatást is igénybe vesznek, miközben a közlekedéspolitikában is a regionális szempontokat helyezik előnybe. Az elkövetkező időszakban a postai szolgáltatásokat is liberalizálják, a közérdekű általános postai szolgáltatásokban azonban fenntartják az állami jelenlétet. A távközlés előtt álló legfontosabb feladat a teljes liberalizáció, és az új generációs mobiltelefon-szolgáltatásokra kiírt pályázat átláthatósága.
Környezetvédelem
A kormány támogatni fogja a nemzetközi előírásokkal és az Európai Unió normáival összhangban levő környezetvédelmi tevékenységeket. A környezetvédelmi politika, amely piaci mechanizmusokat is tartalmaz, a tartósan fenntartható társadalom koncepciójából indul ki. Támogatja a környezetvédelmen alapuló területfejlesztést, ezzel párhuzamosan lefaragja az ökológia terén felhalmozott adósságokat.
Szociális ügyek
A következő négy évben a szociális tárca előtt álló legfontosabb feladat a nyugdíjreform megvalósítása lesz. 2003 végére be akarják fejezni a reformot, tehát alig több mint egy évet hagynak a tőkefedezeti elven alapuló pillér kiépítésére. A tézisek szerint az egyéni számlákra befolyó lakossági megtakarítást – mely a bankbetétekhez hasonlóan évente kamatozik, és örökölhető lesz – magánnyugdíjpénztárak kezelik majd, melyek felett egy független szerv gyakorol ellenőrzést. A lakosok maguk dönthetik el, melyik nyugdíjpénztárra bízzák idős korukra félretett pénzük kezelését. Szigorodni fog a munkanélküli-segély folyósításának rendszere, és jelentős változás várható a szociális segély kifizetésében is. „El akarjuk érni, hogy a munkanélküli-segélyt ne jövedelemnek, hanem segélynek tekintsék, mely csak egy rövid ideig tartó szükséghelyzet átvészelésére szolgál” – áll a tézisekben. A szociális segélyt a községi hivatalok folyósíthatják; a kormány bízik benne, hogy helyi szinten jobban meg tudják ítélni, ki az, aki valóban rászorul. Szigorodik az ellenőrzés is; ettől a fekete munka visszaszorítását és a munkanélküliség csökkenését várja a kormány. A köztisztviselői és a közalkalmazotti törvény módosítására a közszférában dolgozók számának csökkentése miatt is szükség lesz, a jelenlegi szabályozás szerint ugyanis szinte lehetetlen vagy nagyon drága elbocsátani a feleslegessé váló állami alkalmazottakat.
Egészségügy
Várhatóan érintetlenül marad az életveszélyes betegek gyógykezelése, ám a plasztikai műtétektől kezdve a fogászati kezelésekig sok mindent csak részben térítenek majd a biztosítók. Tovább csökken a teljes egészében ingyenes gyógyszerek száma, várhatóan megszűnnek a kisebb kórházak.
Külpolitika
A 2002-es év végéig be kell fejezni az EU-val a tárgyalásokat; ak-tívan be kell kapcsolódni az EU jövőbeni alkotmányjogi elrendezéséről folyó vitába. Az uniós tagság elnyerése után olyan EU-reformok megvalósítására kell törekedni, amelyek megfelelnek a Szlovákiához hasonló demográfiai és gazdasági potenciállal bíró államoknak; kulturális-etikai kérdésekben a nemzeti identitás megőrzését kell szem előtt tartani, a pénzügyi unióhoz való csatlakozást megfelelően elő kell készíteni, ügyelve a szlovák gazdaság szükségleteire és paramétereire. Meg kell teremteni az európai alapok hatékony kihasználásának feltételeit, s megfelelő körülményeket kialakítani ahhoz, hogy az EU-tagságról szóló referendum sikeres legyen. (me, ervé, mi, shz, gyor, lpj, -nák)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.