<p>Néhány éve terjedelmes tanulmányt írtam a százalékos adományozásról, vagyis a jelenségről, amit az ún. 2% alatt értünk. Pontosabban: nem értünk. Mert bár kimutatható, hogy 2002-től folyamatosan növekedett a százalékos adományozásról értesültek aránya, sokan még mindig azt hiszik, hogy ez valamiféle pluszkiadás. A bevételükből adóznak, s ezen kívül még két százalékot is adjanak valakinek, csak úgy, jószívűségből?</p>
760 millió euró
Egyáltalán nem erről van szó. A 2% az egyébként is befizetett adó része, vagyis az adófizetőnek nem jelent pluszköltséget. Választhatunk: hagyjuk, hogy az egész adónk becsörgedezzen az államkasszába, vagy pedig kikanyarítunk belőle 2%-ot, s odaajándékozzuk egy civil szervezetnek, amelynek tevékenységét mi magunk tartjuk fontosnak. Ez azt jelenti, hogy nemcsak úgy általában az iskolaügyet, sportot, egészségügyet, kultúrát támogatjuk, hanem konkrétan támogathatjuk gyerekünk iskoláját, sportklubját, táncegyüttesét, a településünkön működő idősek otthonát stb. Hogy kicsi a kikanyarított szelet? Ha a 2% összege kisebb, mint 3 euró, nem adományozhatunk, ha viszont több 3 eurónál, akkor érvényes, hogy sok kicsi sokra megy. A számok nyelvén: 2002-ben 3,3 millió euró folyt be a százalékos adományozásból, 2012-ben 44,6 millió euró. Ebből 26,1 millió a cégek adójából, 18,5 millió a természetes személyek, köztük az alkalmazottak adójából. Összeszámoltam, hogy 2002-től mostanáig mekkora összegről van szó: 760 385 584 euró. Azért ez már szép nagy torta.
A tanulmányban azzal is foglalkoztam, hogy miért nem adományoz mindenki, aki adományozhat. Ez három fő okra volt visszavezethető: az illető nem tudta, hogyan érvényesítheti az adományozás jogát, adminisztratív szempontból igényesnek tartotta a folyamatot, illetve megfeledkezett róla. Úgy tűnik, ezek az okok ma is fennállnak. S mivel fontosnak tartom az adományozást – többek között azért is, mert ezzel bizonyítjuk, hogy a kérdésekben, amelyeknél lehetőségünk van rá, nem hagyunk mindent az állam bácsira, hanem magunk is tudunk dönteni –, szívesen bekapcsolódok a tájékoztatásba.
Tehát: az alkalmazottak, akiknek a munkaadója vezette el az adót, április 30-ig adományozhatnak. Ehhez két nyomtatványra van szükségük. Az egyiket a munkaadó adja (vagy ha nem, akkor kikérjük), ez az adó befizetését igazolja (Potvrdenie o zaplatení dane). A másik (Vyhlásenie) lehúzható pl. a rozhodni.sk oldalról. Ebbe írjuk be annak a szervezetnek az adatait, amelynek a 2%-ot szánjuk. Ezt követően a két nyomtatványt eljuttatjuk az adóhivatalba.
S közben derűsen arra gondolunk, hogy minden nagy torta kis szeletekből áll.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.